Mladá generace se zajímá o zážitky, nechce se upozadit, neslouží, stýská si prezident svazu lázní Eduard Bláha

16. květen 2021

„Každý, kdo pracuje ve službách a zaměstnává více lidí, vidí, jak se mění životní hodnoty generací. Popisují to i psychologové, sociologové – práce není pro mladší lidi smyslem,“ stěžuje si Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní ČR a ředitel hodingu, který sdružuje Lázně Luhačovice a Jáchymov. Podle něj odchází generace, která neměla problém „sloužit“.

„Pro starší generace bylo klíčové mít pevné zaměstnání a v něm fungovat, mít jistoty, zaměstnání neměnit, zabezpečit se. Dnes je to všechno rychlejší, zážitky se musí střídat, je to o víc naplnění života zážitky než o pravidlech a udržení se u jednoho zaměstnavatele,“ všímá si Bláha.

Čtěte také

A popisuje, co si představuje pod sloužením, které mu u mladé generace chybí: „Ochota sloužit znamená, že sám sebe upozaďujete a snažíte se uspokojovat svoje okolí. A to není jen o práci, ale i ve vztazích. Starat se o štěstí jiných.“

„Když je dnes jedno z omílaných témat sebeláska, péče o sebe, tak se to zvrhává k tomu, že lidé pak upřednostní svůj zájem před vytvářením pohody ostatním. A ve službách se to projevuje. Je stále těžší nacházet lidi, o které se dá dlouhodobě opřít, od kterých se dá chtít pomoc, vstřícnost, služba,“ říká Eduard Bláha s tím, že rozhodně nechce házet všechny generace a regiony do jednoho pytle.

Jak se lázním daří v období pandemie a vládních opatření? Proč mají lázně špatné zkušenosti s vládními vouchery? Poslechněte si Řečí peněz Roberta Břešťana.

autoři: Robert Břešťan , kac
Spustit audio

Související