Libor Dvořák: Putin jednal s Erdoganem. Rusko nemá o jakékoli uvolnění zájem

5. září 2023

Jak se předem dalo očekávat, v hlavním bodu schůzky v Soči, což byla Erdoganova snaha přimět Rusko, aby se vrátilo k obilné smlouvě, turecký prezident nepochodil. Vladimir Putin prohlásil, že „o reanimaci dohody o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře lze uvažovat jedině v případě, že budou zrušena mezinárodní omezení exportu ruské zemědělské produkce do zbytku světa“.

Putin zároveň slíbil, že Rusko zajistí dodávku milionu tun za výhodnou cenu ke zpracování Turecku – a odtud že bude možné toto obilí „zdarma poskytnout těm nejpotřebnějším“.

Čtěte také

Turecký prezident na tiskové konferenci prohlásil, že k obilné dohodě neexistuje alternativa a že jediná spolehlivá, efektivní a bezpečná je cesta ukrajinského obilí k těm, kdo na ně čekají, vede právě po mořské hladině. Erdogan také připustil, že Západ by měl některé své sankční kroky vůči Rusku přehodnotit a zmírnit.

Argumenty pro obnovu obilné smlouvy z loňského léta jsou přitom jasné: po moři se dá přepravit až 60 milionů tun ukrajinského zrna, kdežto po alternativních suchozemských trasách je to asi jen čtvrtina tohoto množství.

Civilní cíle

Čtěte také

Přitom je třeba si uvědomit, že Rusko poslední dobou soustředěně ostřeluje jak ukrajinské námořní přístavy, tak i ty říční na Dunaji, které skýtají další možnost, jak dostat ukrajinské zemědělské výrobky do světa.

Současná zavrženíhodná ruská taktika dost připomíná zimní systematické ničení ukrajinské energetické soustavy. Zkrátka a dobře: když se Rusům nedaří prosadit se přímo v boji, soustředí se na citlivé civilní cíle.

Libor Dvořák

Nu, a pokud se potvrdí, že ukrajinská armáda skutečně prolomila první pásmo tzv. Surovikinovy linie a postupuje dál do hloubi ruské obrany, dá se očekávat, že v ničení ukrajinské civilní infrastruktury budou Rusové pokračovat.

Prezidentská schůzka v Soči zkrátka a dobře ukázala, že ruská strana nemá v daném okamžiku o jakékoli uvolnění zájem a že rozhořčená ozbrojená konfrontace bude pokračovat. Jak dlouho, nedokáže nikdo říct.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio