Libor Dvořák: Čeho se Ukrajina dočkala v Davosu

20. leden 2024

Ve švýcarském Davosu v pátek skončilo pravidelné každoroční Světové ekonomické fórum. Předem se tentokrát očekávalo, že jeho hlavním tématem bude válka na Ukrajině a způsob, jak s ní skoncovat. Čeho se Ukrajina v Davosu dočkala?

Docela přesně to shrnuje známý americký list The New York Times: evropští a světoví představitelé podnikatelských kruhů v Davosu hlavně verbálně dál podporovali Ukrajinu a její boj s ruskými agresory a vyjadřovali obavy, že Kyjev právě v rozhodujícím okamžiku války univerzální světovou podporu naopak ztrácí.

Čtěte také

Aby se to však nepletlo, v nejednom případě titíž lidé jak v kuloárech, tak z oficiálních tribun vyzývali k tomu, aby válka na Ukrajině byla ukončena diplomatickou cestou, rozuměj, aby se politici pokusili tvrdohlavého Volodymyra Zelenského a jeho nejbližší spolubojovníky třeba přimět k územním ústupkům ve prospěch Moskvy.

A to vše skoro ve stejnou chvíli, kdy Putin toto úterý prohlásil, že Rusko se „žádného z území dobytých za posledního půldruhého roku“ nevzdá.

Čtěte také

Týž den v Davosu vystoupil osobně přítomný ukrajinský prezident, který přítomné i zbytek světa varoval před mámivou vidinou toho, čemu se v moderním světě říkává „zmrazený konflikt“, protože co bychom si nalhávali: po něčem takovém leckterý západní politik pošilhává.

Zelenskyj varoval, že Putin je „šelma, která se s nějakým zmrazeným pokrmem nespokojí“. „Zmrazení války nebude znamenat její konec, jen její odložené pokračování,“ prohlásil ukrajinský prezident. Už před ním se na tiskové konferenci k hrozící situaci vyjádřil i šéf jeho prezidentské kanceláře Andrij Jermak, který řekl, že „Ukrajina nepotřebuje zmrazený konflikt, ale spravedlivý mír“.

Tři reálné scénáře

Čtěte také

Nejlepší popis toho, čeho jsme se na Ukrajině zatím dočkali, však zřejmě v rozhovoru pro časopis Newsweek poskytl bývalý velitel sil NATO v Evropě, americký generál Philip Breedlove.

Podle něj před sebou na Ukrajině máme jen tři reálné scénáře: buď dnes ochabující západní pomoc Ukrajině zcela ustane – a ta bude poražena. Nebo jí budeme pomáhat jako doposud, tj. pomalu a málo, a prohraje nakonec taky. Jedině ve třetím případě, kdy Ukrajina dostane ze Západu dost rychle dost všeho, co potřebuje, může nad Putinem dosáhnout rozhodného vojenského vítězství – jinak to nepůjde.

Libor Dvořák

To je samozřejmě svízelná cesta (protože Západ zatím kupříkladu není schopen ani dost vyrábět, aby to Ukrajině stačilo), ale nechceme-li, aby Rusko svého jihozápadního souseda jednoduše schramstlo, nic jiného nezbývá.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio