Západní elity si stále neuvědomují závažnost okamžiku. Válka na Ukrajině není omezený lokální konflikt, varuje bývalý diplomat Votápek
Ruský prezident Vladimir Putin poslal světu novoroční „poselství“ v podobě masivního dronového útoku na Ukrajinu. Svět by mu měl konečně oplatit stejnou mincí, přeje si bývalý český generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek. „Novoroční přání bychom měli brát vážně, i když všichni rozumíme, že si do něj projektujeme hodně to, co bychom chtěli, a to, co se možná nestane. Ale je na čase, abychom se k Putinovi začali chovat tak, jak si zaslouží,“ říká.
V Osobnosti Plus pokračuje: „Tedy abychom mu přestali věčně ustupovat a brát na něj ohledy – vlastně ani nevím na co. Protože pokud se podíváme na holá fakta, čeho se Rusko dopustilo, čeho se ruské vedení dopouští, a to včetně válečného zločince Putina, a přitom se mu vůbec nic neděje. Tak to je pro mě dost nepochopitelné.“
Čtěte také
Votápek přitom doufá, že stále máme čas na to, abychom se k Rusku začali chovat jinak. „Teď je to lacinější a snazší než za půl roku nebo za rok. Ale také je to teď těžší než třeba před rokem.“
Západ by pak prý rozhodně měl dělat víc. „Rusko je nezpochybnitelný agresor a my v souladu s Chartou OSN můžeme pomáhat Ukrajině mnohem víc, než pomáháme. Nechci si přihřívat polívčičku, ale je to pořád stejný příběh.“
„Musíme reálně zvažovat i případné další nasazení nových zbraní, vytvoření bezletové zóny nebo Ukrajincům pomáhat s protileteckou obranou.“
Rusko zbrojí, Západ diskutuje
Podle nejnovější zprávy listu Wall Street Journal, kterou zveřejnil ekonom Lukáš Kovanda, zaostává Západ za Ruskem a Čínou ve výrobě zbraní a obranných systémů. Hlavním evropským tématem přitom zůstává Green Deal. Zjevně tak obranu našich území nepovažujeme za důležitější. „Zjevně si něco nalháváme, respektive z nějakých důvodů o tom nemluvíme,“ míní bývalý diplomat.
Čtěte také
Vzpomíná na své dlouhé debaty o nepřipravenosti české armády k obraně jen našeho území v případě agrese, které se tady vedou už léta.
„A podobný příběh vidíme téměř všude. Bundeswehr má z 26 brigád momentálně šest, navíc ne plně schopných boje. Podobná demilitarizace proběhla po téměř celé Evropě, naštěstí ne úplně všude,“ připomíná s odkazem na polskou dobře vyzbrojenou armádu.
„Evropa se totiž odzbrojila v naději, že nedojde k žádnému zásadnímu konfliktu. V naději, že všechny státy budou dodržovat mezinárodní právo, Chartu OSN apod. Naprosto nebyla připravena na drzý a kriminální útok, který udělal Putin.“
„Putin se totiž podíval na naše zbrojní sklady. Uvědomil si, že nejenže jsou poloprázdné, ale občas se jim podaří je vyhodit do povětří, jako v Bulharsku a ve Vrběticích, a uvědomil si, že se v podstatě nemáme čím bránit.“
Čtěte také
„Tehdy také doufal, že snadno, během pár dní obsadí Ukrajinu a její potenciál připojí k tomu svému. Pak by byl nepoměr sil naprosto jednoznačný. Obávám se, že kdyby se mu to bývalo podařilo, tak by v Evropě jako houby po dešti vyskočili různí ,chcimíři‘, kteří by říkali: ,No, přece nebudeme bojovat. Pojďme se radši s Putinem domluvit.‘“
To, proč Západ stále není schopen vyrobit dostatečné množství zbraní, kterým by šlo Rusko porazit, bývalý diplomat shrnuje:
„To je přece základní zákon vojenství: Musíte své síly soustředit a použít je na místě, kde vám přinesou úspěch. My sice máme zbrojní výrobu, ale mizernou, protože Rusko momentálně vyrábí víc dělostřelecké munice a raket než my, ale stále máme mnohem silnější armády a mnohem silnější ekonomiku.“
Evropa selhává. Naprosto
„Za dva roky války jsme měli být schopni obnovit naši zbrojní výrobu. To, že se to nestalo, je neomluvitelné selhání politických elit napříč celou Evropou, Českem počínaje. Zase tady jsou samozřejmě nějaké výjimky, které jsou rychlejší než ostatní, ale Evropa jako celek včetně ČR naprosto selhává,“ dodává Votápek.
Čtěte také
„Jsem ten poslední, který by říkal: ,Nebojím se Ruska, protože dokážou zakopnout i na rovném místě apod.‘ Ruská ekonomika obecně vzato není tak efektivní jako naše ekonomiky. Jejich správní aparát není tak účinný jako náš, ale to, co umí, respektive co je jednoduché, je vyrábět zbraně – na což jsou Rusové myšlenkově soustředěni už od 2. světové války, takže jim to zjevně jde. Takže skutečně rozproudili část své ekonomiky,“ vypočítává.
Stejné se ale Západu ani za dva roky nepodařilo.
„Upřímně řečeno, nevidím důvod, proč se tak děje. Kromě toho, že si naše elity neuvědomují závažnost okamžiku. Mně připadá, že jsme si stále ještě neuvědomili, že jsme už dva roky ve válce s Ruskem.“
„Protože válka mezi Ruskem a Ukrajinou není omezený lokální konflikt, který nějak dopadne a na nás to nebude mít vliv. Je to předehra něčeho mnohem většího a to nastane, pokud Ukrajina neuspěje,“ uzavírá.
Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí v audiu.
Související
-
Navalnyj varuje před občanskou válkou. „Nevidím tam subjekt, který by to zařídil,“ soudí Votápek
Světoví politici považují pád letadla a Prigožinovu smrt za nepřekvapivé. Jako Putinovu pomstu je označil Joe Biden nebo ministři Annalena Baerbocková a Zbigniew Rau.
-
Putin odejde a pak se tam servou o peníze a moc, tipuje analytik a exdiplomat Votápek
„Za pozornost stojí především to, co v úterním projevu Putina nezaznělo,“ říká zahraničněpolitický analytik a bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek.
-
Reakce ruských médií je stejně hrozná jako teroristický čin ve Vrběticích, popisuje analytik Votápek
Bývalý diplomat věří, že česká veřejnost si ruskou reakci bude pamatovat a dezinformační kampaně na ní nebudou fungovat, stejně jako u dezinterpretování událostí roku 1968.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.