Letecké eso Karel Kuttelwascher mluvil na vlnách BBC. Po válce prozíravě odešel zpět do Británie
Další díl z cyklu 100 příběhů z protektorátu je věnován legendárnímu stíhacímu pilotovi britské RAF Karlu Kuttelwascherovi. Tento nadporučík, jehož hlas zazněl v lednu 1944 na vlnách BBC, patřil v té době už mezi skutečná esa z řad českých letců.
Díky svým úspěchům a zkušenostem byl v roce 1943 vyslán na propagační cestu do USA a Kanady. Po návratu s ním o této cestě i o jeho bojových zkušenostech natočila rozhovor česká redakce BBC.
Čtěte také
Během amerického zájezdu Kuttelwascher přednášel pro veřejnost i na vojenských školách a šířil dobré jméno českých letců v protihitlerovské koalici. Jako velitel britské stíhací letky operující v nočních náletech se stal proslulým – na kontě měl ke konci války 20 úspěšných sestřelů nepřátelských letadel.
Krátký návrat do vlasti
Po druhé světové válce se nakrátko vrátil do Československa a na letecké základně v Hradci Králové pracoval jako letecký instruktor. Ohledně politického vývoje ovšem projevil velkou prozíravost. Snad k ní přispěly i rodinné poměry – po své britské manželce, která si v Československu nezvykla a v lednu 1946 opustila Československo, se v květnu 1946 rozhodl odejít do Anglie i Kuttelwascher.
Zemřel poměrně mladý v roce 1959 na infarkt, nejspíš i následkem válečného vypětí. Jeho jméno je dnes možná v Česku méně známé než jméno jeho (téměř) jmenovce Karla Kutlvašra, legionáře, generála a odbojáře, který se v květnu 1945 stal velícím důstojníkem Pražského povstání a spolu s Českou národní radou vyjednával odchod a kapitulaci německé armády. Zajímavé také je, že oba dva pocházeli z vesnic okolo Havlíčkova Brodu...
O osudech Karla Kuttelwaschera hovořil s historikem Prokopem Tomkem redaktor Pavel Hlavatý.
Související
-
Pravda nemlčí. Redaktoři BBC mluví o své práci i o tom, jak opravit rozbité rádio
BBC se za druhé světové války stala klíčovým a nenahraditelným zdrojem informaci pro celý svět. Zejména pak pro lidi žijící v okupovaných zemích Evropy.
-
V + W na vlnách BBC. Voskovec s Werichem z exilu komentovali i vypálení Lidic
Výstupy V + W na vlnách BBC za války představují v tvorbě obou komiků specifickou položku. Většinou si texty a scénky uchovaly předválečnou úroveň, někdy ji i překonaly.
-
Velké písmeno V jako symbol vítězství. Ale koho?
Tak nějak se mohli ptát občané protektorátu poté, co k nim skrz vysílání západního rozhlasu, zejména BBC, v roce 1941 dolehl symbol vztyčených dvou prstů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.