Pravda nemlčí. Redaktoři BBC mluví o své práci i o tom, jak opravit rozbité rádio
Britský rozhlas celosvětově známý pod zkratkou BBC se za druhé světové války stal klíčovým a nenahraditelným zdrojem informaci pro celý svět. Zejména pak pro lidi žijící v okupovaných zemích Evropy.
Mnohokrát jsme v našem pořadu 100 příběhů z protektorátu sáhli po záznamech právě z Londýna, ale rozhovor nazvaný Pravda nemlčí je ještě něčím specifický. Jde totiž o příspěvek, který česká redakce BBC natočila takříkajíc o sobě.
Čtěte také
Vedli ho dva redaktoři a mluvili o své práci – jeden z nich v roli „rozhlasového experta“. A řešili otázky typu kolik vlastně máme v obsazeném Československu posluchačů nebo jak lze poslouchat navzdory výhrůžkám a opatřením gestapa.
Tajná čerčilka
Nutno totiž připomenout, že za poslech „cizího rozhlasu“ za války i v protektorátu hrozilo vězení nebo i trest smrti. Celý rozhovor se tedy v tomto smyslu pohyboval trochu na tenkém ledě.
Došlo i na rady, jak se vůbec starat o rozhlasový přístroj, jak ho spravit v případě, že se rozbije, nebo jak si po sousedsku vypomoci, pokud některá součástka chyběla. Bylo totiž zřejmé, že po čtyřech letech války se v okupovaných zemích nová rádia dala velmi těžko sehnat, pokud se vůbec vyráběla.
Z pochopitelných důvodů není v rozhovoru zmíněno zařízení zvané čerčilka, které umožňovalo poslouchat zahraniční rozhlas navzdory vykuchaným krátkým vlnám. Scénku z vysílání BBC komentuje spolu s redaktorem Pavlem Hlavatým historik Prokop Tomek.
Související
-
V + W na vlnách BBC. Voskovec s Werichem z exilu komentovali i vypálení Lidic
Výstupy V + W na vlnách BBC za války představují v tvorbě obou komiků specifickou položku. Většinou si texty a scénky uchovaly předválečnou úroveň, někdy ji i překonaly.
-
Výročí vzniku protektorátu rezonovalo i v Londýně. Náměstek britského ministra řečnil česky
Březen 1943. Zatímco v Praze se z donucení „slavilo“ už 4. výročí vzniku protektorátu, v Londýně se konalo mohutné shromáždění Čechů a Slováků ve Velké Británii.
-
Jak se vedlo žákům českých škol v Británii za druhé světové války?
Děti v exilu. Tak by se dal ve zkratce nazvat další díl seriálu 100 příběhů z protektorátu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.