Velké písmeno V jako symbol vítězství. Ale koho?
Tak nějak se mohli ptát občané protektorátu poté, co k nim skrz vysílání západního rozhlasu, zejména BBC, v roce 1941 dolehl symbol vztyčených dvou prstů.
Toto gesto vzniklo v okupované Belgii a stalo se v první polovině roku 1941 symbolem vzdoru porobených zemí. „V for Victory“ se stalo i heslem ve vysílání BBC a přes oceán se k posluchačům v protektorátu dostal i příspěvek Voskovce a Wericha, ze kterého v našem seriálu také uslyšíme to podstatné.
Zneužití nacisty
Akci Viktoria ovšem v létě 1941 spustila i nacistická propaganda, konkrétně například ve vysílání protektorátního rozhlasu vskutku strašidelně znějící znělkou z Beethovenovy 5. symfonie. A písmeno V se v té době stalo povinnou součástí „výzdoby“ veřejných budov jako symbol vítězství Německa.
Ovšem, jak uvádí historik Petr Hlaváček, protektorátní správa tuto akci skoro přehnala a nakonec neměla dlouhého trvání. Podrobnosti s ním probíral redaktor Pavel Hlavatý.
Související
-
Drazí přátelé, Německo není s to válku vyhrát... Vánoční poselství Masaryka a Beneše z roku 1940
Edvard Beneš a Jan Masaryk měli zřejmě největší vliv na posluchače rozhlasové stanice BBC v protektorátu, což byla prakticky většina národa.
-
Děti u prezidenta Háchy. Vánoční gratulace z roku 1940
Na Štědrý den 1940 přivítal Pražský hrad skupinu dětí, které přijely z různých koutů protektorátu.
-
Jak snášeli obyvatelé Londýna „brutalitu výrostků pana Göringa, podařeného světového maršálka“?
Mezi ty, kteří mluvili za druhé světové války na vlnách BBC k posluchačům doma, byl i úředník československé exilové vlády Ivo Ducháček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka