Drazí přátelé, Německo není s to válku vyhrát... Vánoční poselství Masaryka a Beneše z roku 1940
Edvard Beneš a Jan Masaryk měli zřejmě největší vliv na posluchače rozhlasové stanice BBC v protektorátu, což byla prakticky většina národa. I když za poslech cizího rozhlasu hrozilo vězení nebo i smrt.
Ale zatímco Benešovy proslovy byly většinou spíš věcné, někdy i suchopárné, Jan Masaryk dokázal k posluchačům mluvit s vřelostí, které byl schopen málokdo z jeho politických současníků.
Nejinak tomu bylo i o Vánocích 1940. Druhé válečné Vánoce se samozřejmě staly předmětem bilancování výsledků německé tyranie v Evropě, ale i výzev vytrvat, nedat se, bojovat všemi dostupnými prostředky.
Dochované vánoční projevy obou státníků z roku 1940 představuje Milena Štráfeldová s historikem Michalem Stehlíkem.
Související
-
Generál Ingr děkuje krajanům z USA. O Vánocích posílali našim vojákům dárky
Generál Ingr byl ministrem obrany exilové vlády v Londýně za 2. světové války. Z roku 1940 se zachovalo jeho děkovné poselství krajanům ve Spojených státech.
-
Prosinec 1989: Svobodné Vánoce se západním zbožím
Jak to vypadalo v obchodech se spotřební elektronikou v Československu o Vánocích 1989?
-
Vánoce za socialismu: Splněné plány, obchody plné zboží a málo sněhu
Štědrý den je přeci jen tak trochu jiným dnem. Sváteční atmosféra, umocněná očekáváním večerní nadílky, se projevila i v rozhlasovém zpravodajství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.