Konvalinka: Vakcíny snižují infektivitu o desítky procent. Máme šanci, že klesne až na desetinu

14. leden 2021

Šíření covidu v Česku zpomalilo. Za středu přibylo necelých 11 tisíc potvrzených případů nákazy. „Dobrá zpráva je, že to vypadá na stabilizaci. Špatná zpráva je, že čísla jsou stále strašná. Loni na jaře bychom to považovali za kolaps zdravotnictví,“ říká biochemik Jan Konvalinka. Naděje, že čísla už růst nebudou, je ale podle něj slušná.

„Máme tři naděje, na které se můžeme upínat. První je, a říkám to nerad, promořenost už opravdu roste. Odhady jsou mezi 2 a 2,5 miliony lidí, kteří prošli nákazou a pravděpodobně jsou alespoň nějakou dobu chráněni proti infekci. Druhá naděje je očkování, i když se rozbíhá trochu pomalu. A třetí je jaro a sluníčko,“ říká.

„Když se podaří nastartovat očkování a přidá se k tomu promořenost a sluníčko, vsadil bych se, nesázel bych ale moc, že čtvrtá vlna už nepřijde,“ věří prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum.

Čtěte také

Proočkovanost je zatím nízká, přesto doufá, že Česko dožene i Německo.

„Abychom byli spravedliví, jsme na tom hůř než Německo, ale ne o mnoho. Očkujeme asi o třetinu méně v relativních číslech. V Německu to vlastně brzdí jejich solidarita, protože si nevzali, i když by mohli, více vakcinačních látek, než odpovídalo kvótě podle počtu obyvatel. Ale jsou perfektně připravení a vakcíny tam nikde nestojí mrazácích. Pevně doufám, že to doženeme, protože každý den, kdy neočkujeme nebo očkujeme méně, znamená obrovské ztráty,“ říká.

Přiznává ale, že Česko není zdaleka tak připraveno i co se týče očkovacích center.

Biochemik a výzkumník Akademie věd Jan Konvalinka odpovídá i na vaše otázky. Pošlete nám své dotazy související s novým typem koronaviru na e-mailovou adresu plus.koronavirus@rozhlas.cz.

Všechny rozhovory s Janem Konvalinkou najdete zde.

„To je chyba. Podrobná očkovací strategie byla zveřejněna vlastně v těchto dnech, což je asi tak o měsíc dva později, než se to mělo stát. Přípravy se zpožďují a musíme se spolehnout na improvizaci a nadšení našich zdravotníků, protože nikdo jiný to neudělá. Já prostě věřím našemu zdravotnímu systému, našim lékařům, kteří se zase zatnou a budou dělat nemožné.“

Jediná kontraindikace je alergie

Konvalinka upozorňuje, že podle nejnovějších studií vakcíny chrání nejen naočkovaného člověka, ale částečně brání i roznášení viru.

„Rozhodně vakcíny od společností Moderna i AstraZeneca snižují infektivitu o desítky procent. Nejnovější izraelská studie tvrdí, že je to až o 66 procent. Dokonce i u Pfizeru. Což by bylo skvělé,“ naznačuje.

Čtěte také

„A dodatečný aspekt bude, že lidé, když nebudou mít příznaky, nebudou kašlat – už to samo o sobě sníží efektivitu. Čili máme velmi dobrou šanci, že po očkování infektivita klesne dramaticky. Možná třeba až na desetinu nebo na pár desítek procent,“ dodává.

Pravděpodobnost, že se infektivita vůbec nezmění, je podle Konvalinky velmi malá. „Kdy to budeme přesně vědět? V Izraeli je teď přes 2 miliony naočkovaných a ta data se tam vrší. Během několika týdnů tak budeme docela přesně vědět, jak je to z infektivitou,“ věří.

Co se týče kontraindikací pro očkování, imunologové se na tom s vakcinology zatím neshodli.

Čtěte také

„Zdá se, že převažuje, že jediná opravdová kontraindikace je alergie na některou ze složek očkovací látky. Prakticky nic jiného kontraindikací není. Ani autoimunitní onemocnění, ani transplantace orgánů. Tam se to naopak doporučuje, protože právě tyto lidi je třeba primárně chránit,“ vysvětluje.

Očkování mohou odložit lidé, kteří covid prodělali. „Prodělání covidu nijak nebrání očkování. Čili není to kontraindikace, ale mají čas,“ dodává.

Reálný SARS-CoV-3 

Vědci z Světové zdravotnické organizace začínají Wu-chanu pátrat po původu koronaviru. Že by tam na něco mohli přijít, ale Konvalinka moc nevěří.

„Museli by dostat opravdu velký přístup ke všem pacientům k jejím vzorkům. Museli by najít pacienta nula, který to dostal ze zvířete anebo z laboratoře. Já to stále nevylučuji. Ani na vteřinu nevěřím, že to je uměle vytvořený virus. Ale nemohu vyloučit situaci, že se dostal do pacienta únikem z laboratoře,“ říká biochemik.

Čtěte také

Že virus SARS-CoV-2 pochází z Číny, je podle něj prokazatelně jasné, ukazuje se ale, že se objevil mnohem dříve než v listopadu 2019 ve Wu-chanu na tržišti.

„Teď se ukazuje, že už dokonce v Itálii byli možná v listopadu nakažení lidé. Takže by to vypadalo, že se v Číně šířil trochu déle. Takže v prosinci už pravděpodobně bylo pozdě, už byl rozšířen a na nějakou eradikaci už jsme neměli možnost ani pomýšlet,“ míní.

Pravděpodobnost, že přijde SARS-CoV-3 považuje vědec za reálnou.

„Netopýři jsou zdrojem řady virů a možnost, že po SARS 1 a SARS 2 přijde i SARS 3 tady je. Na druhou stranu jsme se naučili spoustu věcí a zejména senzačním úspěchem je mRNA vakcína. Teď se zdá, že ta zatím funguje i proti těm mutacím viru, které se teď objevují. A bude relativně jednoduché ji pozměnit tak, aby fungovala na nový typ viru,“ věří biochemik Jan Konvalinka.

Celý rozhovor Barbory Tachecí si můžete poslechnout ze záznamu.

Spustit audio

Související