Havel i Gott. Mladí Češi vnímají devadesátky pozitivně a chtějí se o nich učit, zjistil průzkum
Mladí lidé znají 90. léta v Česku jen z vyprávění nebo hodin dějepisu. Podle průzkumu, který pro Knihovnu Václava Havla zpracovala agentura STEM, je ale hodnotí pozitivně a přáli by si, aby období bylo pevnou součástí výuky. „To je důležitý vzkaz pro celý vzdělávací systém,“ říká pro Český rozhlas Plus vedoucí vzdělávacích projektů Knihovny Václava Havla Barbora Grečnerová. Průzkum přibližuje společně s výzkumnicí STEMu Jitkou Uhrovou.
„Pokud se nebudeme učit o moderních dějinách, nemůžeme očekávat, že ze škol budou vycházet lidé, kteří jsou schopni kriticky uvažovat, vyhodnocovat fakta, odolávat fake news,“ zdůrazňuje na úvod pořadu Leonardo Plus vedoucí vzdělávacích projektů Knihovny Václava Havla.
Čtěte také
Když se organizace před několika lety zeptala pedagogů, pro jaké téma jim chybí vzdělávací materiály, odpověď byla jednoznačná – 90. léta.
„Jsou na takovém zvláštním pomezí,“ vysvětluje Grečnerová. „Na jednu stranu jsou už historií, která do výuky rozhodně patří, ale současně ovlivňují i dnešní dobu“.
Mladí lidé dnes čerpají informace o atmosféře i událostech 90. let nejčastěji v rodině skrz vzpomínky rodičů a prarodičů, méně pak z filmů nebo seriálů. Důležitým zdrojem je pro ně také škola.
„Zatím je výuka devadesátých let, jak z průzkumu vyplývá, spíše povrchní a znalosti nejsou dost pevné,“ připouští vedoucí vzdělávacích projektů.
Většina mladých respondentů by si přála, aby 90. léta byla pevnou součástí výuky. Stejný názor má i 70 procent studentů a studentek odborných učilišť. „To je důležitý vzkaz pro celý vzdělávací systém," shrnuje závěry šetření Grečnerová.
Havel i Gott
Období po roce 1989 hodnotí mladí lidé celkově pozitivně. Kromě svobodného cestování vyzdvihují i volný přístup k informacím nebo západní orientaci zahraniční politiky.
„Toho, že byla tehdy nastoupena cesta dobrým směrem, že docházelo k přechodu na demokracii a ustavování demokratických struktur — které tu někdy dobře, někdy hůře fungují dodnes —, si na té době rozhodně cení,“ přibližuje názory respondentů výzkumnice analytického ústavu STEM.
Čtěte také
V souvislosti s poslední dekádou 20. století mezi mladými lidmi nejčastěji zaznívalo jméno Václava Havla. Výrazně méně si s obdobím spojovali jiné politické osobnosti jako Václava Klause nebo Miloše Zemana. Nezapomínali ale na jména z kulturní, a především hudební oblasti.
„Pro mě osobně bylo docela překvapením to, že pro mladé lidi je jedním ze symbolů 90. let jméno Karel Gott nebo Michal David,“ říká výzkumnice.
Nejen vraždy a korupce
Méně jednoznačný je postoj mladých lidí ke kriminálním kauzám 90. let. Stejně jako tehdejší politickou kulturu a korupci je vnímají kriticky, pro část z nich je to ale podle výzkumnice „uzavřená kapitola“.
„Na druhou stranu je tu ale poměrně podobný podíl těch, kteří si myslí, že to má pořád vliv na dnešní dobu,“ dodává a připomíná evidentní vliv seriálu Devadesátky (minisérie České televize, která přibližuje kriminální kauzy 90. let, pozn. red.).
Právě skrz témata jako kriminalita, ekologie nebo technologie chce pestrost 90. let ukázat vzdělávací série Knihovny Václava Havla podpořená výzkumem.
„Rozhodně jsme nechtěli pořád potvrzovat to, že se jednalo o ‚divoká devadesátá léta‘ plná gangsterů, kdy se člověk bál vyjít na ulici – protože to je prostě jenom jedna část z hodně velké pravdy,“ zdůrazňuje Grečnerová.
Jak se liší pohled starší generace na 90. léta? A proč jsou dobrým výukovým materiálem? Poslechněte si celý pořad nahoře v audiozáznamu.
Související
-
O devadesátkách vyváženě. Věčná devadesátá zpochybňují jednostranný obraz první porevoluční dekády
„Není aktivistická, ale ani přehnaně odborná. Zpochybňuje jednostranný obraz 90. coby dokonalé éry svobody, stejně tak jako doby, jejímž hlavním rysem byl údajně zločin.“
-
Devadesátá léta byla nejsvobodnější. Vzpomínám na to s velkou nostalgií, prohlašuje Rey Koranteng
Má rád svoji rodinu, historii, politiku, šachy a létání. Na zprávy se díval už jako dítě. Rey Koranteng se na obrazovce televize Nova potkává s diváky už 28 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.