Gita Zbavitelová: K cílům izraelské operace patří tunely Hamásu

4. listopad 2023

Izraelská armáda stále rozšiřuje pozemní operaci v Pásmu Gazy, intenzivně likviduje cíle i členy Hamásu a při tom hledá rukojmí, která teroristé zajali při invazi do Izraele 7. října. V pondělí osvobodila první vojákyni. Izraelci obsadili severní část Pásma Gazy, obklíčili město Gazu a začali likvidovat podzemní tunely.

Tunely pocházejí z osmdesátých let, kdy sloužily k pašování zboží. Časem se zvětšily a rozšířily natolik, že jimi Gazané dopravovali i živé koně pro jezdecký klub v Gaze nebo motocykly. Systematicky začal Hamás toto podzemní město rozšiřovat po stažení Izraelců z pásma v roce 2005. O rok později svrhl vládu palestinské samosprávy a k vylepšování tunelů začal využívat materiál a peníze určené k civilním účelům. 

Čtěte také

Pásmo Gazy má písečné podloží a tunely se často propadaly, ale Hamás se naučil je zpevňovat prefabrikovanými betonovými deskami a cementem. Většina chodeb je dva metry vysoká a jeden metr široká a nejhlubší tunel leží v hloubce sedmdesáti metrů.

Hamás za jejich výstavbu utratil miliony dolarů, které měly sloužit ke zlepšování života Gazanů. Pomohly mu i izraelské vlády Benjamina Netanjahua, které ve snaze Hamás umírnit a odradit od ustavičného ostřelování postupně uvolňovaly přísnou blokádu pásma. 

Po roce 2014 začal Netanjahuův kabinet povolovat i do té doby zakázaný dovoz cementu a dalšího stavebního materiálu. Přestože však byla Gaza po tehdejší válce značně zničená, Hamás ho nepoužíval k budování a opravě civilních domů, nemocnic, škol nebo krytů, ale ke zdokonalování tunelů. 

Čtěte také

Má v nich velitelství, řídící střediska, tekoucí vodu, telefonní vedení, rampy k odpalování raket, nádrže s kyslíkem, které bere nemocnicím, a dokonce prý i místnosti k rekreaci. Tunely mu slouží jako úkryty a sklady zbraní i k nečekaným útokům na izraelské vojáky. 

Dnes se v nich nejspíš skrývají i nejvyšší velitelé Hamásu, jejichž likvidace patří k hlavním cílům izraelské odvety. Nejdůležitější centra se nacházejí pod nemocnicemi, školami, mešitami nebo budovami OSN, a Gazané tak slouží jako lidské štíty. Řada jich zahynula i při současné operaci; podle očitých svědků se občas po izraelském bombardování propadne země a v tunelech zmizí celé budovy.           

Jeden z nejtěžších oříšků 

Prioritou Hamásu jsou tunely, a nikoli blaho Gazanů. Tento týden to přiznal i vysoký představitel Hamásu Músa Abú Marzúk v ruské televizi Russia Today, který prohlásil, že tunely „slouží jako kryty pro členy Hamásu, a nikoli pro obyvatele Gazy“; o ty se má prý postarat Izrael a OSN.           

Čtěte také

Hamás má v tunelech zásoby potravin, vody i paliva, které potřebuje k ventilaci a elektrickému osvětlení. Hromadí je i během současné blokády pásma, kdy zabavuje rezervy v nemocnicích. Kdyby mu palivo došlo, značná část podzemního města by byla neobyvatelná.

Výroba zásob byla i součástí plánu invaze do Izraele sedmého října; podle nových poznatků Hamás předem nakoupil miliony litrů z Egypta. Teď se mu už zásoby tenčí, a tak krade palivo nemocnicím. Jeden gazanský zdravotník nedávno izraelské armádě telefonicky potvrdil, že Hamás odčerpal z nemocnice Šífa a skladuje v jejích podzemních prostorách půl milionu litrů nafty. 

Čtěte také

Tunely představují jeden z nejtěžších oříšků pozemní ofenzivy. Vojáci do nich už většinou nevstupují, ale občas musí. Pohyb a boj v nich je nesmírně nebezpečný, protože všude číhají výbušná zařízení a nejrůznější pasti. Jak řekl jeden voják: „Všechno, na co sáhnete, může vybuchnout, a každý, koho spatříte, může být terorista.“ 

Izrael postupem času vyvinul letecké, pozemní a akustické senzory, které umí tunely vyhledat, radary fungující v podzemí a roboty, kteří tunely mapují. Má i speciální jednotku Jahalom (Diamant), která je umí ničit, a další jednotku Samur (Lasička) speciálně vycvičenou pro boj v tunelech. 

Pohyb v nich je velmi obtížný; je riskantní tam střílet a nelze používat brýle k nočnímu vidění; vojáci proto k orientaci v podzemí používají termální technologii. Armáda má také jednotku Okec (Žihadlo), která se skládá z psovodů, jejichž psi umějí vyčenichat vchody do tunelů i bomby v nich. 

Podzemní město existuje dál

K cílům izraelské ofenzivy patří i zničení tohoto podzemního města. Při bombardování se však armáda musí vyhnout místům, kde jsou zajatci; Hamás je nejspíš ukrývá právě v tunelech. Vojáci je hledají pomocí vyspělých detekčních technologií a tunely ničí speciálními výbušninami, buldozery a roboty.

Čtěte také

Američané podle nepotvrzených zpráv poskytli Izraeli i speciální hlubinné bomby bunker busters GBU-28, které dokážou proniknout až do hloubky tří set metrů. 

Armáda také disponuje speciálními pěnovými bombami bez výbušnin. Ty po odjištění vytvoří neproniknutelnou pěnu, která se vyřine na povrch, vytvoří jakousi houbu, která vchod do tunelu zaslepí, a okamžitě ztuhne, takže teroristé už takovým vchodem nemohou vojáky překvapit. Armáda také vchody odpaluje tak, aby se tunel na své obyvatele zřítil, lije do tunelů beton anebo je vykuřuje. Cílem je udělat z nich pro teroristy past.            

Gita Zbavitelová

Káhira v minulých letech ničila pašovací tunely vedoucí z Gazy na egyptské území zatopením mořskou vodou. Vyřadila jich z provozu více než tisíc, ale podzemní město Hamásu existuje dál.

Jeho úplná likvidace se patrně nepodaří ani při současné izraelské operaci, ale Izraelci ho mohou poničit tak, že bude nepoužitelné. Během minulého týdne zničili přes stovku tunelů a mnoho dalších vyřadili z provozu bombardováním.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu 

Spustit audio