Důležitým krokem v přechodu centrálně plánované ekonomiky na tržní bylo uvolnění nákupu valut
Až 30. března 1991 byl zvýšen limit na nákup valut. Pro celý rok si je lidé mohli konečně nakoupit, ale jen za 5 tisíc korun.
Přechod na plně konvertibilní měnu, tedy za cizí měny volně směnitelné doma i v zahraničí, u nás probíhal v první polovině 90. let. Navýšení limitu v roce 1991 bylo jedním z velmi důležitých kroků celého procesu.
Čtěte také
V komunistické éře koruna volně směnitelná nebyla. A každý, kdo nějakým způsobem získal cizí, myšleno hlavně západní měnu, byl povinen ji odprodat státu.
Byla to součást celé řady absurdních, a dnes už vlastně ani nepochopitelných procesů a institucí.
Co to vlastně byl Tuzex a proč vůbec existoval? Kdo v něm mohl nakupovat, kdo doopravdy kupoval a co tam bylo k dostání? A kdo to byli veksláci? Odpovědi na tyto otázky kolem jedné z etap přechodu z centrálně plánovaného hospodářství k tržní ekonomice věnujeme další díl.
Poslechněte si celý díl série 30 let poté Pavla Hlavatého.
Související
-
Tuzex byl cestou k luxusu v neluxusní společnosti
Vzpomínáte si ještě na Tuzex? Mladší generaci už to asi nic moc neříká, ale lidé nad čtyřicet let určitě vidí své první džíny, barevnou televizi, zahraniční parfém ...
-
Dostat dítě do školky? To je jako fronta před tuzexem, říká...
„Mám radost, když se nám podaří na ministerstvech drobná zlepšení systému, který je dnes nastaven spíše tak, že děti odstrkává od budoucnosti, dobré práce a vzděláv...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.