Dinosauři měli peří a budou ho mít i v příštím Jurském světě, slibuje paleontolog Stephen Brusatte
I když badatelé dlouho tušili, že dinosauři a ptáci mají mnoho společného, až poslední tři dekády bádání potvrdily, že mezi oběma druhy je přímá souvislost. „Když přemýšlíme o dinosaurech, měli bychom si je představovat spíše jako velké ptáky než jako přerostlé ještěrky nebo krokodýly,“ zdůrazňuje paleontolog Stephen Brusatte.
„O tom, že dinosauři mají peří, jsme se dozvěděli až pár let po prvním filmu Stevena Spielberga Jurský park. Režisér ještě tehdy nemohl tušit, že velociraptor měl peří, a kdyby ho dinosaurům ve filmu dodali, lidem by to přišlo směšné,“ připomíná Brusatte, který teď spolupracuje na příštím Jurském světu: Nadvláda. Tam už dinosauři peří mít budou.
Myšlenka, že vývojově jsou dinosauři a ptáci spojeni, sahá až do časů Charlese Darwina.
Stephen Brusatte
„Bude to divoké, ale mnohem přesnější, než co jsme zatím ve filmech viděli,“ láká paleontolog.
Na možnost, že dinosauři měli peří, poprvé upozornil už v 60. letech 19. století Thomas Henry Huxley, který zkoumal fosilii archeopteryxe. „Myšlenka, že vývojově jsou dinosauři a ptáci spojeni, sahá až do časů Charlese Darwina. Byl to právě jeho kolega Huxley, který si všiml podobností mezi kostrami některých malých masožravých dinosaurů a kostrami dnešních ptáků.“
Čtěte také
Pak ale ustaly na čas nálezy fosilií, které by teorii o opeřených dinosaurech dále potvrdily. „Války a velká hospodářská krize oboru paleontologie ublížily – jako jiným vědním oborům,“ říká Brusatte a dodává:
„Po válce nacházeli paleontologové další zkameněliny raptorů. Tito dinosauři opravdu vypadali jako ptáci, ale nikdo nebyl schopen najít přímo fosilii s peřím.“
Protože svaly, peří nebo vnitřní orgány se rozkládají velice rychle, fosilizace je pro ně mnohem náročnější než pro kosti, zuby a drápy, vysvětluje badatel.
Za posledních 25 let se v Číně našly tisíce podobných fosilií s peřím. Teď už nemáme pochyb, že se ptáci vyvinuli z dinosaurů.
Stephen Brusatte
„V 90. letech minulého století ale sedláci v severovýchodní Číně začali při obdělávání půdy nacházet kameny s peřím. Byly to kostry různých druhů dinosaurů – masožravci, býložravci, malí i velcí – a všechny byly opeřené, dokonce i tyranosaurus.“
Čtěte také
Za pohřbení těchto dinosaurů mohly sopky aktivní asi před 125 miliony let. „Popel a další vulkanické horniny dinosaury uvěznily a těla se nestačila rozložit. Pro nás to bylo štěstí jedna ku miliardě.“
„Za posledních pětadvacet let se v Číně našly tisíce podobných fosilií s peřím. Teď už nemáme pochyb, že se ptáci vyvinuli z dinosaurů,“ shrnuje paleontolog Stephen Brusatte.
Co dnes víme o vyhynutí dinosaurů? Poslechněte si celé Studio Leonardo.
Související
-
Že se u nás našla kost dinosaura, je obrovské štěstí, myslí si popularizátor Socha
Původním povoláním je učitel. Svůj profesní, ale z větší části i osobní život ovšem zasvětil historii staré miliony let. Moderuje David Šťáhlavský.
-
Mladý plateosaurus se proporcemi těla podobal dospělým víc, než je obvyklé, zjistili vědci
Paleontologům se podařilo popsat téměř kompletní kostru mladého dinosaura, který žil před 220 miliony let. Byl to býložravec, plateosaurus. A dostal přezdívku Fabian.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.