Flaška lékaři, divočák rozhodčímu. Vnímání korupce je velmi individuální, vysvětluje socioložka
Jak je na tom Česko s korupcí, zkoumá tým Kristýny Bašné ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. „Korupce je téma hodně praktické, ale špatně se vědecky zkoumá, protože reálně nemůžete korupci měřit. Nikdo vám neřekne přesná čísla, kolik je v Česku korupčních incidentů,“ uvádí ve Studiu Leonardo badatelka.
Tento výzkum ale může přinést reálné společenské dopady. „Proto jsme začali hledat, jak korupci změřit v různých společenských sektorech a jak zanalyzovat to, jak pak proti ní bojovat.“
Čtěte také
„Došli jsme k tomu, že změřit korupci jako takovou nejde, proto jsme se rozhodli analyzovat šest základních sektorů, do kterých zasahuje. Například ve zdravotnictví, sektoru, se kterým je v kontaktu nejvíc lidí, se podle Eurobarometru z dubna tohoto roku, se s korupcí setkalo jen šest procent respondentů.“
Metoda, kterou čeští vědci navrhli, je dvoufázová. „Nejdříve jsme prováděli hloubkové rozhovory s experty, kteří se pohybují ve vybraných sektorech a opravdu dobře jim rozumí. Šlo nám o to podchytit všechny formy korupce, které se zde vyskytují.“
„Druhá fáze probíhá nyní a je to online průzkum s insidery, tedy s těmi, kteří se v daném sektoru pohybují. Online průzkum je anonymní a jsou v něm zařazeni opravdu jen ti, kteří mají teoretickou možnost se s korupcí setkat.“
V oblasti velké korupce, jako jsou manipulace s veřejnými zakázkami, je opravdu složité získat respondenta, který vám o tom poví pravdu.
Kristýna Bašná
Sektory, ve kterých výzkum probíhá jsou zdravotnictví, školství, exekuce, veřejné zakázky, sport a stavební řízení. „Zjistili jsme, že je složité o korupci mluvit, ale záleží také na tom, o jaké. Za to, že dá někdo obálku doktorovi za dřívější termín operace, se lidé až tak moc nestydí.“
„Ale v oblasti velké korupce, jako jsou manipulace s veřejnými zakázkami, je opravdu složité získat respondenta, který vám o tom poví pravdu,“ konstatuje badatelka.
Často si sami korupčníci nechtějí uvědomit, že něco dělají špatně
„Česká veřejnost se ve vnímání korupce liší. U některých forem je to jasné, u jiných je to diskutabilní. Například zmiňované zdravotnictví je v tomto velmi zajímavý sektor, protože u nás je ještě zažito, že má doktor malý plat a za svou práci si zaslouží vyšší kompenzaci.“
Čtěte také
Jeden expert uvedl konkrétní příklad veřejných zakázek ve zdravotnictví. „Zde si doktor bral peníze bokem, ale neměl vůbec pocit, že dělá něco nezákonného a věřil, že si to za svou práci zaslouží. Takže se obecně ukazuje, že lidé uprostřed korupce si nechtějí uvědomit, že něco dělají špatně.“
„Tito lidé, kteří jednají korupčně své kroky racionalizují,“ vysvětluje Bašná. „Třeba říkají, že se to dělalo vždy, že jsou jen pěšáci nebo že to dělají na rozkaz vedoucího. Na místech, kde korupce bují, se ukazuje, že je to spíš systém, co umožňuje korupci rozšiřovat, než že by tam byli jedinci, kteří tam šli s korupčním úmyslem.“
Setkali jsme se i s tím, že když dvě vesnice spolu hrají fotbal, tak musí dát rozhodčímu třeba kus divočáka.
Kristýna Bašná
„Člověk, který přijde do korupčního systému, musí být velmi morálně silný, aby s tím něco mohl udělat. To většina lidí není. Takže většinou je to tak, že se bojí, že kdyby se toho neúčastnili, tak by je třeba vyhodili z práce.“
Podle expertů je zvlášť sport korupcí velmi prorostlý, jak na amatérské, tak profesionální úrovni. „Nejčastěji ji vidíme u kolektivních sportů, jako je fotbal. Odborníci tvrdí, že je to z historických důvodů, je to automatizované, nikdo to nezpochybňuje a velmi těžko se proti tomu bojuje.“
„Setkali jsme se i s tím, že když dvě vesnice spolu hrají fotbal, tak musí dát rozhodčímu třeba kus divočáka. Ne proto, aby pískal pro ně, ale aby nepískal proti nim, že by se mohl urazit, protože jde o nějaký zvyk, který tu pořád funguje. A je vlastně otázka, jestli je to vůbec korupce,“ popisuje tenkou linii mezi nekorupčním a korupčním jednáním Kristýna Bašná.
Poslechněte si celé Studio Leonardo. Moderuje Daniela Vrbová.
Související
-
Marvanová: Dopravní podnik nemůže dál rozhodovat o miliardách. Bez kontroly bují korupce
Opozice na pražském magistrátě se neúspěšně pokusila odvolat primátora Zdeňka Hřiba kvůli kauze Dozimetr. „Byl to logický návrh,“ konstatuje radní Hana Kordová Marvanová.
-
Jiří Pehe: Kauza korupce v pražském dopravním podniku si zasluhuje střízlivý pohled
Odhalení, že obsazování důležitých pozic a zakázky v Dopravním podniku ovlivňovala zločinecká skupina okolo lobbisty Michala Rédla, rozvířilo české politické vody.
-
Korupce a podjatí rozhodci. Podle arbitráže stát zneužíval mocenské funkce, říká advokát Diag Human
Jak velkou částku požadovala u arbitráže firma Diag Human? Bylo by miliardové odškodné odpovídající za chybu při zadávání veřejných zakázek na zpracovatele krevní plazmy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.