Der Standard: Rakouský prezident píše historii, a je to dobrý příběh

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rakouský prezident Alexander Van der Bellen

Jak se na politickou situaci v Rakousku nebo na tragédii na Dunaji dívá zahraniční tisk? A jak americké noviny rozebírají zákazy potratů?   

Předčasné volby Kurz vyhraje. Už teď se stylizuje do role oběti a sluhy státu, a to v době zlé zabírá, myslí si politoložka Durnová

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz

Jindy klidným Rakouskem v posledních týdnech cloumá politický skandál, který kulminoval pádem vlády kancléře lidovce Sebastiana Kurze (ÖVP). Krize se rozhořela po zveřejnění videa s Heinzem-Christianem Strachem z v té době ještě koaliční strany Svobodných (FPÖ). Do toho vstoupily volby do Evropského parlamentu.

„Van der Bellen píše historii – a je to překvapivě dobrý příběh,“ tak deník Der Standard hodnotí rozhodnutí rakouského prezidenta, který pověřil sestavením přechodné vlády dosavadní šéfku ústavního soudu Brigitte Bierleinovou. Země tak bude mít poprvé v historii kancléřku. Její vláda by měla dovést Rakousko k předčasným volbám, které jsou plánovány na září.

Podle autora komentáře odvádí rakouský prezident v posledních dnech velmi dobrou práci. Vystupuje sebevědomě a má vše pod kontrolou. Zvládá situaci, jakou Rakousko ještě nezažilo. Navíc dokázal jednat rychle, i když jindy bývá váhavý a zvažuje.

Van der Bellen překvapil

K tomu všemu Van der Bellen našel kandidátku, která není jen kompromisem. Zapíše se do historie – jako první žena v čele rakouské vlády. Současně je to ale podle deníku velmi důležitý a silný signál směrem k politikům. Do této krize dostali Rakousko muži. A zachránit situaci má právě žena, dodává Der Standard.

„Propaganda o Sorosovi přestává fungovat,“ říká aktivista zadržený při maďarských protestech

Student Adrien Beauduin se podílí na současných protestech v Maďarsku. S několika dalšími lidmi ho na jedné z nich zadržela policie.

„Maďarská vláda bojuje proti feminismu, protože si myslí, že je to příčina, proč některé ženy nemají děti,“ říká Adrien Beauduin, student gender studies na Středoevropské univerzitě v Budapešti. Adrien se podílí na současných protestech v Maďarsku. S dalšími několika lidmi byl v davu zadržen policií, strávil dva dny ve vazbě a je obviněn ze zločinu proti veřejnému činiteli.

Prezidenta chválí i deník Die Presse. Tvrdí, že Bierleinová byla logickou volbou. Je to osobnost, se kterou by měla dokázat komunikovat alespoň většina stran parlamentu. Van der Bellen se pak ukázal být mužem na svém místě. V nejistých dobách vede Rakousko silnou rukou.

A pokud v zemi v minulosti existovaly diskuse o tom, na co vlastně Rakousko potřebuje prezidenta, jestli tato z větší části reprezentativní funkce není vlastně zbytečná, tak teď dostali odpověď. Van der Bellen totiž odvádí skvělou práci, tvrdí Die Presse.

Kapitán potopené lodi pod zámkem

Maďarská policie zadržela kapitána lodi, která na Dunaji narazila do výletního plavidla s turisty. Strhla ho pod vodu, a to během zhruba sedmi sekund. Píše o tom deník Pravda. Při nehodě zahynulo nejméně sedm lidí, zhruba dvacet dalších je nezvěstných. Podle policistů není jasné, jak je možné, že zadržený kapitán neviděl loď, do které narazil. Je podezřelý z ohrožení lodní dopravy.

Deník dodává, že proud v Dunaji je po deštích velmi silný a vše komplikuje i teplota vody, která je kolem deseti až dvanácti stupňů Celsia. Například v Bratislavě vyhlásili výstrahu prvního stupně před povodněmi

Americké clo na mexické zboží

Americký prezident Donald Trump zavádí clo na zboží z Mexika – a to kvůli migraci, to se dočtete v deníku Washington Post. Clo ve výši 5 procent začne platit 10. června, a to na všechny produkty. Bílý dům chce tímto způsobem přimět Mexiko, aby zastavilo příliv migrantů do Spojených států. Opatření má platit do doby, než bude tento problém vyřešený.

Jan Fingerland: Učinit Mexiko opět velkým

Nový prezident Mexika Manuel López Obrador

Strašidlo boje proti establishmentu dorazilo až do Mexika. Muž, který v prezidentských volbách stanul proti kandidátům ztučnělých stran, přesvědčivě vyhrál hned v prvním kole. Doba prostě přeje černým koňům.

Trump navíc pohrozil, že by cla mohla být ještě vyšší. Spojené státy by je mohly každý měsíc zvyšovat o pět procentních bodů, a to až do října, kdy by jejich výše mohla dosáhnout 25 %.

Deník poznamenává, že to je další situace, kterou se americký prezident snaží řešit ekonomickými nástroji. Kromě obchodní války s Čínou vedl podobné diskuse i s Kanadou nebo Evropou. Otázkou je, jestli na to ve finále nedoplatí zákazníci ve Spojených státech, protože zavedení cel může zvýšit ceny v obchodech.

Americké noviny dál rozebírají i zákazy potratů. Přísný zákon proti interrupcím schválil parlament státu Louisianna. Zakazuje potraty od chvíle, kdy je znatelný tlukot srdce plodu. Zákon ale nezačne platit dřív, než o tomto tématu nerozhodne na federální úrovni Nejvyšší soud Spojených států.

Kritika zákazu potratů  

New York Times v této souvislosti otiskl komentář bývalého bojovníka proti potratům, který ale v posledních letech změnil názor a zákony zakazující potraty kritizuje. Tvrdí, že naopak budou životy ničit. Dopadnou totiž především na sociálně nižší vrstvy společnosti.

Ti lépe situovaní totiž budou mít možnost zaplatit si cestu do jiného státu, kde jsou potraty legální. Chudší se jeho následkem mohou dostat do ještě horší situace, případně budou hledat pomoc na černém trhu. A to není cíl, který by zákonodárci chtěli, varuje New York Times.

Spustit audio
autor: Petra Vintrová

Odebírat podcast

Související