Celibát pro kněze? Když se potlačí člověčina, místo služby přichází predátor, přiznává kněz Hurt
V posledních několika letech čtu hodně fantasy literaturu, přiznává římskokatolický kněz Josef Hurt z Brandýsa nad Labem. Ságy jako třeba Zaklínač jsou pro něj příležitostí, jak komunikovat s nejmladší generací věřících. „Přivedli mě k tomu ministranti. Zaklínače a všechny ty velké ságy už mám zmáknuté. Je to pro mě příležitost komunikovat s nejmladší generací,“ těší ho. Naučit se poslouchat druhé mu pomohly psychoterapeutické výcviky.
„Téma současné církve je člověčina. V kněžské službě, když se potlačí, tak najednou se ukáže, že místo služby a pomoci přichází agrese nebo predátor. Průzkumů v západní Evropě na to téma běží hodně,“ říká s odkazem na téma sexuálního zneužívání církevními představiteli.
Čtěte také
„Papež František velmi radikálním způsobem připomíná tato pokušení. Obávám se, že v české kotlině si zatím tyto souvislosti neuvědomujeme. Spíš to vytěsňujeme na okraj, že nám se tyto věci nedějí.“
Josef Hurt proto patří mezi kněze, kteří by byli pro zdobrovolnění celibátu: „A těch hlasů přibývá i mezi biskupy. Papež František to hodně pootevřel v amazonské synodě, kde potřeba kněžských povolání je, a já si dovedu představit případ táty od rodiny, který se rozhodne ke kněžské službě.“
Připomíná, že podzemní církev během totality konec konců prokázala, že to jde a jde to dobře: „Předpokládám, že potřeba nás povede k nějaké změně. Papež teď tím velkým synodním kvasem zve lidi, aby tyto otázky promýšleli.“
Co když se rozpadne pastorovi manželství
Inspirovat se koneckonců může katolická církev u protestantů. „Povídáme se i tom s některými pastory. I jejich manželství a manželství pastorem může být ohroženo rozvodem. A pak je to dost složitá situace ve vztahu ke komunitě, když pastor mluví o určitých ideálech a ono mu to nevyjde,“ připouští komplikaci Hurt.
Čtěte také
„Říkají mi často ženatí jáhni, že když kážou o manželství a z kazatelny vidí manželku, tak už jim naskakuje autocenzura, aby si takzvaně moc nepouštěli hubu na špacír. A doma ještě dostanou zpětnou vazbu.“
Právě proto nechce Hurt celibát rušit úplně, ale navrhuje, aby byl dobrovolný. Povinný celibát totiž může od kněžského povolání odrazovat mladé zájemce a to může být časem pro církev problém.
Proč jsou nejodvážnější faráři ti, kteří už jsou v penzi? Poslechněte si celý audiozáznam Hovorů Evy Hůlkové.
Související
-
Najděte si svůj rituál. Když chybí, část příběhu se neuzavřela, radí šéfka hospice o Dušičkách
„Neumírají jen staří lidé,“ připomíná ředitelka hospice Cesta domů Ruth Šormová. „Moderní člověk se mnoha tradicím a rituálům brání, protože nechce být svázán.“
-
Farářka Silná: Nejlepší by byl nízkoenergetický kostel, ale mám problém prosadit i kohoutkovou vodu
„Vím, že pro některé farnosti může být opravdu díra do rozpočtu, když se rozhodnou nakoupit třeba úsporné žárovky pro celý kostel a přidružené prostory,“ připouští farářka.
-
Je to pozvání, které se neodmítá, říká teolog Macek o synodním procesu. Zahájil ho papež František
Čím jsou laikové pro katolickou církev, na to má přinést odpověď dvouletý synodní proces, který v říjnu zahájil papež František.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.