Je to pozvání, které se neodmítá, říká teolog Macek o synodním procesu. Zahájil ho papež František
Čím jsou laikové pro katolickou církev, na to má přinést odpověď dvouletý synodní proces, který v říjnu zahájil papež František. „My to dnes úplně nevíme. Je to dva tisíce let stará otázka,“ říká David Macek, vysokoškolský pedagog, sociolog a teolog. „Ani Ježíšovi společníci nevěděli, jaké to celé bude, ale to pozvání na cestu přijali,“ dodává s tím, že v současnosti se církev potýká se skandály sexuálního zneužívání, kterého se dopouštěli kněží například ve Francii.
„Podstatné je, abychom se vydali na společnou cestu,“ zdůrazňuje Macek zapojení veřejnosti do debat v církvi, jak to právě teď umožňuje synodní proces. „Je zván celý boží lid, aby se zapojil, vyjádřil. Všichni teď máme možnost něco ovlivnit. To je pozvání, které se neodmítá.“
„Současný kontext je palčivý, bolí,“ souhlasí Prokop Brož, který vede národní tým laiků.
Co může podle nich synodní proces přinést? Poslechněte si debatu Vertikály, provází jí Eva Hůlková.
V první části Vertikály uslyšíte, že několik francouzských sdružení žádá kolektivní rezignaci biskupů kvůli zprávě o zneužívání. Tématu antisemitismu v umění se věnuje nová výstava v Liberci. Moderuje Adam Šindelář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.