Na zesnulé vzpomínejte s láskou. V blízkém kruhu i s přáteli, nabádá pohřební průvodce

3. listopad 2024

„Památka zesnulých 2. listopadu, takzvané Dušičky jsou v liturgickém kalendáři spojené s předchozím dnem, resp. se Slavností všech svatých. A tyto svátky nás zapojují do velkého proudu naděje,“ říká v debatě Vertikály Benedikt Mohelník, člen Dominikánského řádu.

Čtěte také

„Jsou to dny naděje, hluboké lidské touhy po životě, po jeho naplnění, po tom, aby to, co nosíme někde v hloubi svého nitra, došlo svého nejkrásnějšího rozkvětu. A to je to, že společenství lidí, kteří už opustili tento svět, a kam konec konců my všichni směřujeme a v křesťanské naději očekáváme, tak je to nejkrásnější, co máme ještě před sebou,“ doplňuje Mohelník.

Dušičky a tradice

Pro zakladatele sdružení Pohřební průvodci Olega Vojtíška jsou Dušičky tradicí. „A každá tradice je skvělá, protože nám dává pevný bod, o který se můžeme opřít. Tím pádem se také můžeme podívat do historie, ale i do budoucnosti.“ 

Cílem průvodů pak podle něj není tradice bořit, spíš je obnovit a aktualizovat pro moderní svět.

Čtěte také

„Proto lidi nabádáme, aby si udělali Dušičky aspoň trošku veselejší, s větším okruhem známých a ne jen s nejbližší rodinou. A hlavně, ne jen na hřbitově. Na svého zesnulého totiž můžete vzpomínat kdykoli a kdekoli,“ nabádá Vojtíšek.

„Protože v době, kdy přijdou výročí zesnulého, tak pozůstalí – a to ví každý, komu někdo zemřel –, jsou na tom psychicky nejhůř. Dokonce i ti, kteří mají pocit, že jsou se smrtí blízkého vyrovnaní, už prošli terapií. Ve chvíli výročí jsou na tom zas strašně špatně. Takže doporučujeme, aby byli s někým dalším a měli i naplánováno, co budou dělat,“ doplňuje pohřební průvodce. 

„Nejhezčí je zavzpomínat na zesnulého s láskou, a to v blízkém kruhu, kde ale vůbec nemusí být jen rodina, naopak kamarádi, kolegové a další,“ uzavírá. 

Celou debatu Vertikály najdete v audiozáznamu, ptá se Eva Hůlková.

 

autoři: Eva Hůlková , lup
Spustit audio

Související