Farářka Silná: Nejlepší by bylo mít nízkoenergetické kostely, ale já mám problém prosadit i kohoutkovou vodu
Farářka Československé církve husitské Sanrda Silná by si sice přála kázat v nízkoemisním kostele se zelenou střechou a solárními panely, ale uznává, že k tomu je v českém prostředí ještě daleko. „Některé naše kostely jsou památkově chráněné a vlastně je problém je i důsledně tepelně izolovat. Já se ale někdy potkávám s jistou nechutí měnit zajetá pravidla, jako třeba že se kupovalo na shromáždění jednorázové nádobí,“ popisuje ekologické otázky na každodenní úrovni církví.
Ve své farnosti prosazuje Silná například pití vody z kohoutku před tou balenou. „Bylo mi řečeno, že někteří lidé by to nechtěli, nepili, že starší lidé by to nepochopili a tak. Já vlastně nevím, do jaké míry je to alibismus a do jaké míry je to skutečně nechuť zkusit to jinak a přesvědčit ty skálopevně zaryté lidi ke změně,“ uvažuje Silná.
Čtěte také
Připouští ale, že některé kroky motivované snahou šetřit životní prostředí jsou finančně náročné. „Vím, že pro některé farnosti může být opravdu díra do rozpočtu, když se rozhodnou nakoupit třeba úsporné žárovky pro celý kostel a přidružené prostory.“
Marek Drápal, předseda poradního sboru pro otázky životního prostředí při Synodní radě českobratrské, věří, že křesťané by měli jít příkladem a chovat se co nejekologičtěji: „Beru to vážně, protože vnímám, že tato země je nám jen jaksi propůjčena a že ji potom odevzdáme svým dětem.“
Poslechněte si celou Vertikálu. Debatu moderuje Lucie Vopálenská.
V první části Vertikály uslyšíte o sporu v pravoslavné církvi v Brně, který se týká odvolání tamního duchovního. Francouzský premiér jednal s papežem o zneužívání a zpovědním tajemství, církev ho ale nepřehodnotí. A lidé si v ohrožení více pomáhají, proč? Na to se zaměřil tým českých vědců. Moderuje Naděžda Hávová.
Související
-
Chtít to nejlevnější teď neznamená nic jiného než dětskou práci v chudých zemích, říká expert
„Pokud se někde využívá dětská práce, tak to pravděpodobně vede k nižší poptávce po dospělé pracovní síle. Mzdy to drží nízko,“ říká Evžen Diviš z Charity České republiky.
-
Farářka Sandra Silná: Vize pro naději. Dostali jsme šanci chovat se k sobě ohleduplněji, empatičtěji
Sounáležitost je už roky součástí života brněnské farářky Církve československé husitské Sandry Silné. Kde je ona, nejsou sousedé cizí lidé.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.