Zájem o částečné úvazky máme, ale podmínky musí být jednodušší, žádají zástupci firem. Jsme připraveni parametry upravovat, říká poradce ministra
Od února platí novela zákona o sociálním pojištění, díky které zaměstnavatelé odvádějí o pět procent nižší odvody za zaměstnance s částečným úvazkem. „Toto zvýhodnění ale není pro firmy dostatečně motivující pro jeho vysokou administrativní zátěž,“ říká generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků Eva Svobodová. Poradce ministra práce a sociálních věcí Ondřej Strava považuje přijetí opatření za úspěch v podpoře zkrácených úvazků.
„Novela dává zaměstnavatelům výraznou výhodu, aby zřizovali zkrácené úvazky. Její fungování ale budeme hodnotit a jsme samozřejmě připraveni parametry upravovat,“ dodává poradce.
Čtěte také
U malých a středních podniků bude využití minimální, předpovídá ředitelka. „Třeba zaměstnanci do 21 let a od 55 let výše jsou často tak malá skupina, že jen náklady na přeprogramování účetních softwarů se nevrátí na uspořených prostředcích. Uvítali bychom rozšíření na všechny zaměstnance.“
Poradce opakuje, že po roce či dvou platnosti opatření budou jeho dopady vyhodnoceny a může být upraveno. „Pokud se to ukáže jako užitečné, rozšíříme ho i na ostatní skupiny zaměstnanců.“
Ředitelka doplňuje, že firma často ani nezná řadu informací, které jsou v současném návrhu potřeba. „A pokud má osoba zkrácený úvazek u více firem, uplatní slevu ta, která se přihlásí jako první, takže jde vlastně o závod účetních. Také programátoři mají zamotanou hlavu, protože nevědí, odkud potřebná data tahat.“
Poloviční úvazek vás nestojí polovinu nákladů, ale 75 až 100 procent navíc.
Eva Svobodová
Strava ale považuje administrativní zátěž spojenou s agendou částečných úvazků za přijatelnou. „Souhlasím, že je problematické dokládání některých potřebných skutečností. Ale na začátku jsme se snažili opatření vyzkoušet na užším vzorku i kvůli rozpočtovým výdajům, abychom si pak mohli vyhodnotit, jestli se tato investice státu také vrací.“
Dostatečné pro krytí nákladů firmám to není, ale je to nějaký politický kompromis a především startovací bod.
Ondřej Strava
Podnikatelé si chtějí uchovat své zaměstnance, protože do nich investovali, připomíná Svobodová. „Ale poloviční úvazek vás nestojí polovinu nákladů, ale 75 až 100 procent navíc. Také administrativa a povinnosti zaměstnavatele jsou neúměrné součtu jednoho úvazku tvořeného dvěma částečnými. Tedy zájem firem o částečné úvazky je, ale podmínky musí být jednodušší.“
Čtěte také
Od února tedy zaměstnavatelé čerpají slevu pět procent na sociální pojištění u zaměstnanců se zkráceným úvazkem. „Dostatečné pro krytí nákladů firmám to není, ale je to nějaký politický kompromis a především je to startovací bod, se kterým se bude moci dát do budoucna pracovat,“ ujišťuje náměstek.
„Nám těch pět procent nevadí, ale opakuji, že bychom uvítali, aby ta sleva byla na všechny zkrácené úvazky,“ shrnuje Eva Svobodová. „Podpora částečných úvazků je jen jeden z prvků, který je potřeba změnit, abychom na trhu práce udrželi či na něj dostali zranitelné skupiny jako rodiče vracející se do práce nebo lidi nad 55 let věku,“ naznačuje další nezbytné změny Ondřej Strava.
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Nerovné odměňování mužů a žen neexistuje, tvrdí Rafaj. Měření potvrdilo rozdíly, oponuje Simerská
Zaměstnavatelé budou podle chystané unijní směrnice muset poskytovat údaje o rozdílu v platech žen a mužů. „Jde o velmi správný krok," říká socioložka Lenka Simerská.
-
V humanitních oborech nestačí papír a tužka. Mzdy vyučujících jsou nedůstojné, míní děkanka FF UK
Studenti humanitních a sociálně vědních oborů si možná budou muset počkat na státnice a diplomy. Jejich učitelé totiž zvažují stávku kvůli nízkým platům.
-
České matky vypadávají z trhu práce mnohem více, než je běžné v ostatních zemích Evropy
Češek ve věku 30 až 34 let, tedy v době, kdy zakládají rodiny, pracuje jen zhruba 60 procent, ukazuje analýza. Důvodem je třeba nedostatek míst ve školkách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.