Zablokuje Rusko přístup k YouTube? Kreml by tím odstřihl i sám sebe, upozorňuje redaktor Koubský

25. březen 2022

Zatímco Facebook nebo Instagram ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval, nejpopulárnější video platforma zatím odolává. Možná i díky poměrně vstřícnému přístupu ze strany Googlu.

Moskevský soud potvrdil zablokování dvou nejpopulárnější sociálních sítí –⁠ Facebooku a Instagramu. Společnost Meta, která obě sítě provozuje, nesmí na území Ruska podnikat nebo otvírat další pobočky.

Šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek

„Nákup reklamy ruskými občany na těchto sítích také může být posuzován jako financování terorismu,“ doplňuje stanovisko soudu David Slížek, šéfredaktor serveru Lupa.cz.

„Je to naprosto viditelná snaha –⁠ už ničím nezastíraná –⁠ ruských úřadů izolovat celé Rusko, všechny ruské uživatele na internetu, od Západu. A všemi myslitelnými způsoby,“ komentuje varování soudu redaktor Deníku N Petr Koubský.

Znemožnění komunikace s okolním světem se přitom nedotýká jen běžných uživatelů těchto sítí. „Mám informace z prostředí ruských kolegů, řekněme liberálních novinářů, kteří mají pocit, že se jim zavírají jedny dveře za druhými. Postupně přicházejí o jakoukoli možnost kontaktu se západním publikem. Jsou z toho opravdu zděšeni,“ říká Koubský.

A co Youtube?

Instagram měl podle dat společnosti Meta v Rusku kolem 80 milionů uživatelů. Stejné popularitě se těší i Youtube. Google, provozovatel kanálu, ale zatím dostal jen varování.

„Podle úřadu spustil kampaň zaměřenou na diskreditaci ruské armády a stal se platformou pro informační válku s Ruskem. Úřad zároveň vyzval Youtube, aby přestal omezovat ruské kanály,“ popisuje Slížek.

Čtěte také

„Youtube, pokud vím, zatím celou řadu proruských nebo ruských státních medií nechává vysílat. Byť třeba omezuje dosah jejich videí nebo někdy zakáže nějaké konkrétní,“ dodává.

I tak je ale možné, že ani Youtube se nakonec nevyhne úplnému zablokování ze strany ruské cenzury.

„Čekal bych, že nebudou nějak moc rozlišovat mezi Facebookem a Googlem a že je jen otázka času, kdy budou postupně tyto západní služby omezovány nebo zakazovány. Zajímavé ale je, že Youtube není platforma jen pro nezávislé jednotlivce, ale že i velká část oficiální propagandy jede přes tento kanál. Zákazem by tak trochu Kreml odstřihl i sám sebe,“ připomíná redaktor Deníku N.

Čtěte také

Google přitom čelí tlaku i z druhé strany. Na Západě je kritizován za to, že proti ruské propagandě nepostupuje dostatečně razantně.

„Je to hodně komplikovaná otázka. Ale myslím si, že v současné době je naprosto oprávněné a asi i žádoucí odstřihávat státní propagandu přímo provozovanou nebo financovanou ruskou vládou. Pokud jde o aktivity jednotlivců, tam bych byl asi zdrženlivější,“ přiznává Koubský.

Namísto toho ale společnost pouze před měsícem zakázala monetizaci videí ruských státních médií. „Vzhledem k tomu, že jde o státem financovaná média, nevěřím, že by je tohle nějak příliš bolelo,“ zamýšlí se Slížek.

Skončí ruská Wikipedie?

Mezi ruskými uživateli největší internetové encyklopedie světa se množí obavy z toho, že by mohla být Wikipedie další na seznamu blokovaných stránek. Někteří Rusové tak začali celou Wikipedii pro jistotu stahovat a zálohovat.

„Z obvyklých několika stovek návštěv z Ruska je najednou jen za březen přes jedenáct tisíc. A počet stažení se za první polovinu března vyhoupl přes sto tisíc,“ cituje Slížek data společnosti Slate.

Čtěte také

„Zní to šíleně, ale zablokování je docela dobře možné, protože nad obsahem Wikipedie úřady nedokáží mít kontrolu,“ míní Petr Koubský.

„Je to strašně důležitá věc – udržovat někde zásobárnu znalostí, které už byly nashromážděny. Je potřeba mít toto uložené a schované pro případ, že se stane cokoliv. Sám ale žasnu, že jsme se k takovým tématům během jediného měsíce dostali a že o nich musíme mluvit,“ dodává.

Poslechněte si celou debatu David Slížka s Petrem Koubským. Dozvíte se také, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varoval před používáním jakýchkoliv informačních technologií a služeb z Ruska, jaký pohled na válku mají někteří Američané, nebo co si naopak myslí běžní Rusové.

autoři: David Slížek , Ondřej Skácel
Spustit audio

Související