Google a Facebook odřízly ruská státní média od reklamy. „Je to spíš směšné, nezasáhne je to,“ míní Slížek

28. únor 2022

Google a jeho YouTube nebo Meta Platforms, která provozuje sociální síť Facebook, odstřihly na protest proti invazi na Ukrajinu ruská státní média od příjmů z reklam. „Je to spíš směšná věc, než že by je to nějakým způsobem zasáhlo,“ komentuje krok šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek. Naráží tak na to, že média financovaná přímo Ruskou federací s koncem části reklamních příjmů nezkrachují.

„Google je v opatřeních vůči Rusku zatím poměrně opatrný. Jedním z důvodů může být to, že má v zemi své obchodní zájmy,“ uvažuje host Speciálu k válce na Ukrajině.

Buď chce Google na ruském trhu být, a pak se s tamními regulacemi musí nějak vypořádat. Nebo prostě z ruského trhu odejde.
David Slížek

Vzhledem k ruským zákonům o regulaci internetových služeb, které mohou provozovatele poměrně efektivně nutit k poslušnosti, není situace pro Google nikterak jednoduchá, soudí Slížek. A domnívá se, že internetový gigant má jen dvě možnosti:

„Buď chce na ruském trhu být, a pak se s tamními regulacemi musí nějak vypořádat a do jisté míry je poslechnout. Nebo prostě z ruského trhu odejde.“

Čtěte také

Přestože se Facebook podle svých vyjádření snaží proti dezinformacím zasahovat, je otázka, jak velké procento prokremelské propagandy se jeho zaměstnancům podaří efektivně odstranit.

„Tady je navíc filozofický problém těchto velkých platforem – dotýkáme se toho, jestli firmy mají samy za sebe rozhodovat, který obsah je propaganda, nebo jestli by o tom neměly rozhodovat nějaké soudní orgány.“

Druhá možnost s sebou ale nese tu potíž, že rozhodování soudů je pomalé a v tomto ohledu by se tedy mohlo ukázat jako neúčinné.

Čeká nás velká debata o tom, jakými pravidly se v těchto vypjatých situacích mají státy řídit a jak mají zásahy do internetu dělat.
David Slížek

Slížek upozorňuje, že v boji s dezinformacemi vznikl na pozadí ukrajinsko-ruského konfliktu rozpor, který bude nutné po ukončení války vyřešit. „Čeká nás velká debata o tom, jakými pravidly se v těchto vypjatých situacích mají státy řídit a jak mají zásahy do internetu dělat.“

Naráží tak na fakt, že zatímco například Slovensko nechává rozhodovat úřady, v České republice k blokování některých serverů přistoupil samotný provozovatel české národní domény – sdružení CZ.NIC, a to na základě vlastního uvážení a neformálních konzultací.

Poslechněte si celý audiozáznam rozhovoru Jana Pokorného s Davidem Slížkem.

autoři: Jan Pokorný , marz
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka