Za Horákovou se v telegramu přimlouval i Albert Einstein

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Albert Einstein

Trest smrti vynesený nad Miladou Horákovou a dalšími třemi lidmi ve vykonstruovaném procesu vyvolal velký mezinárodní ohlas. Protestovali hned čtyři nositelé Nobelovy ceny.

„Na Československo se upíraly zraky Západu už během druhé poloviny 40. let s tím šokem z února 1948. Protože přece jen bylo Československo vnímáno jako masarykovsko-benešovský ostrov demokracie. Tak jako možný experiment, jestli lze sloučit socialismus s demokracií,“ říká v dalším dílu seriálu Českého rozhlasu Plus historik Jan Adamec.  

Někteří českoslovenští emigranti se ve svých nových domovech snažili celý proces prezentovat jako akt zvůle komunistického režimu. 

Dění v Československu zaujalo i Alberta Einsteina. Neváhal napsat telegram tehdejšímu prezidentovi Klementu Gottwaldovi a premiérovi Antonínu Zápotockému.

V červnu si připomínáme 70 let od procesu a popravy Milady Horákové a dalších. Všechny články najdete zde.

Prosím, abyste nevykonali trest smrti u Milady Horákové, Záviše Kalandry, Oldřicha Pecla a Jana Buchala. Byli oběťmi nacismu, vězni německých koncentračních táborů. Jsem hluboce přesvědčen, že si zasluhují žít.
Albert Einstein (14. 6. 1950)

Poslechněte si celý díl seriálu Evy Kézrové. 

Spustit audio
autoři: Eva Kézrová , lup

Odebírat podcast

Související