Za Horákovou se v telegramu přimlouval i Albert Einstein
Trest smrti vynesený nad Miladou Horákovou a dalšími třemi lidmi ve vykonstruovaném procesu vyvolal velký mezinárodní ohlas. Protestovali hned čtyři nositelé Nobelovy ceny.
Čtěte také
„Na Československo se upíraly zraky Západu už během druhé poloviny 40. let s tím šokem z února 1948. Protože přece jen bylo Československo vnímáno jako masarykovsko-benešovský ostrov demokracie. Tak jako možný experiment, jestli lze sloučit socialismus s demokracií,“ říká v dalším dílu seriálu Českého rozhlasu Plus historik Jan Adamec.
Někteří českoslovenští emigranti se ve svých nových domovech snažili celý proces prezentovat jako akt zvůle komunistického režimu.
Dění v Československu zaujalo i Alberta Einsteina. Neváhal napsat telegram tehdejšímu prezidentovi Klementu Gottwaldovi a premiérovi Antonínu Zápotockému.
V červnu si připomínáme 70 let od procesu a popravy Milady Horákové a dalších. Všechny články najdete zde.
Prosím, abyste nevykonali trest smrti u Milady Horákové, Záviše Kalandry, Oldřicha Pecla a Jana Buchala. Byli oběťmi nacismu, vězni německých koncentračních táborů. Jsem hluboce přesvědčen, že si zasluhují žít.
Albert Einstein (14. 6. 1950)
Poslechněte si celý díl seriálu Evy Kézrové.
Související
-
Děti peticemi i malůvkami žádaly přísný trest pro Horákovou. Zneužití školáků nebylo původně v plánu
Vykonstruovaný proces s doktorkou Miladou Horákovou provázely před sedmdesáti lety i dětské rezoluce, které požadovaly trest nejvyšší.
-
Jiné důkazy než přiznání naučená nazpaměť nebyly. Proto Miladu Horákovou a další mučili
V závěru června to bude přesně 70 let od popravy doktorky Milady Horákové, která byla odsouzena v největším vykonstruovaném procesu padesátých let v Československu.
-
Rodina, která se nechtěla nečinně dívat na zlo. S Danielem Anýžem o osudu dcery Milady Horákové
Příběh dcery Milady Horákové - Jany Kánské - mapujeme s Danielem Anýžem, autorem knihy Jdu s hlavou vztyčenou.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.