Slánský skončil na šibenici podle scénáře, který sám vymyslel, jenže pro Miladu Horákovou
Pod vedením poválečného generálního tajemníka ÚV KSČ Rudolfa Slánského se v 50. letech odehrály desítky politických procesů, včetně toho s Miladou Horákovou. Stačil jen rok a půl a sám Slánský stál před soudem taky.
Avšak ti, kdo skutečně se staví za podobné resoluce a kdo je od druhých vynucují, si zasluhují, aby jejich jména nebyla zapomenuta. Snad již proto, že zanedlouho leckdo z nich bude podobným způsobem stát před podobným tzv. soudem a jiní budou opět žádat, aby jim tribunál vyměřil spravedlivou a tvrdou odplatu, třeba jen za to, že se uchýlili od linie, kterou právě v onu dobu Moskva bude mít předepsánu.
Text, který v den vynesení trestu smrti pro Horákovou (8. června 1950) odvysílal Hlas Ameriky
Čtěte také
Tato slova se naplnila v osudu Rudolfa Slánského (1901–1952), jednoho z prvních členů KSČ, po válce druhého nejmocnějšího muže v zemi hned po Klementu Gottwaldovi. Slánský dohlížel na realizaci a přípravu politických procesů „dle sovětského vzoru“, spoluvytvářel český slovník těchto monstrprocesů. Trest smrti podle vlastního scénáře pak dostal v listopadu 1952.
Hlavní role: poradci ze SSSR
Za Slánského pádem podle stojí podle historiků právě proces Horákové, nad kterým dohlíželi sovětští poradci. Proces se podařil, ale z jejich pohledu nebyl dokonalý, a tak hledali ještě výš. Alespoň si to myslí Jiří Kocián z Ústavu pro soudobé dějiny.
V červnu si připomínáme 70 let od procesu a popravy Milady Horákové a dalších. Poslechněte si i další příběhy.
Historik Jan Adamec je dokonce přesvědčený, že Slánský velmi dobře chápal svou roli obětního beránka, dokonce se pro stranu a vládu byl schopný obětovat.
Z devítičlenné bezpečnostní komise ÚV KSČ, která schválila scénář procesu s Miladou Horákovou, skončili po dalším vykonstruovaném procesu na šibenici kromě Slánského i další čtyři komunisti.
V dalším díle se dozvíte, proč Horáková nedostali milost, přestože o ni žádal i Albert Einstein. Celý pořad Evy Kézrové si poslechněte v audiu.
Související
-
Jak vypadal proces s Miladou Horákovou? Poslechněte si celý seriál
Milada Horáková byla bojovnicí za práva žen, hlavně se ale stala symbolem poúnorového komunistického teroru, když byla odsouzena v justiční vraždě.
-
Jiné důkazy než přiznání naučená nazpaměť nebyly. Proto Miladu Horákovou a další mučili
V závěru června to bude přesně 70 let od popravy doktorky Milady Horákové, která byla odsouzena v největším vykonstruovaném procesu padesátých let v Československu.
-
K dokončení knihy mě donutili komunisté, kteří zpochybňují odkaz Milady Horákové, tvrdí novinář Anýž
Vznikala dlouho a k dokončení mě donutily výroky současných komunistů, kteří začali vědomě zpochybňovat odkaz Milady Horákové, říká o vzniku své knihy novinář Daniel Anýž.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.