70 let od procesu a smrti Milady Horákové

Celý pátek 26. června 2020 jsme vysílali speciální vysílání k 70. výročí popravy Milady Horákové.

10:05 – 10:30 Kdo byla Milada Horáková?

S historikem Muzea paměti 20. století Janem Kalousem a dalšími. Odpovědi na otázky, z jaké rodiny pocházela, co pro ni znamenala strana národně socialistická, nebo proč byla celoživotní zastánkyní masarykovských tradic. 

10:33 – 10:59 Výjimečnost procesu 

Jak vypadala konstrukce procesu, role sovětských poradců a proč vznikly „podpůrné petice lidu“, které žádaly o co nejpřísnější trest? Dozvěděli jste se, jestli byl podle tehdejších zákonů proces vůbec legální. 

11:05 – 11:29 Jak se v průběhu let vyvíjel pohled na celý proces? 

Proč se právě Horáková stala hlavní postavou procesu? Byl to jakýsi „vzor“, podle kterého se pak soudily i další politické procesy? 

11:33 – 12:00 Interview Plus

Exkluzivní rozhovor s dcerou Milady Horákové Janou Kánskou. Ve Spojených státech natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Jan Kaliba. 

17:33 – 18:00 – Posledních 12 hodin...

Poslední půlhodina patřila rozhovoru s historikem generálního ředitelství vězeňské služby Alešem Kýrem a historikem Janem Adamcem. Poslední přání všech odsouzených bylo něco dobrého k jídlu. Víme podrobnosti, jak vypadala samotná poprava. 

a poslední dopis Milady Horákové: V boji se padá, a co je jiného život než boj

Když chcete vědět PROČ? Poslouchejte Speciál Českého rozhlasu Plus. Celým dnem provázeli Michael Rozsypal a Renata Kropáčková.

Nejnovější články

Stránky