Karel Kaplan: Politický proces s Miladou Horákovou a spol. Komentované dokumenty
V červnu uplyne 70 let od oběšení JUDr. Milady Horákové, jedné ze čtyř odsouzených k smrti ve vykonstruovaném politickém procesu. Horáková byla jedinou ženou, která si po únoru 1948 vyslechla z politických důvodů trest smrti a skutečně byla popravena. K tomu došlo 27. června 1950. Poslední týdny jejího života mapuje kniha Karla Kaplana.
Proces s Miladou Horákovou a ostatními byl největším a nejvýznamnějším monstrprocesem v komunistickém Československu. Probíhal od 31. května do 8. června 1950 a na hlavní skupinu byly navázány desítky dalších procesů pocelé republice. Včetně nich došlo k deseti justičním vraždám, bylo uděleno 48 doživotních trestů a další tresty odnětí svobody v souhrnné délce 7 830 let.
Karel Kaplan v knize Politický proces s Miladou Horákovou a spol., komentované dokumenty (Epocha 2019) píše, že na přípravě se podíleli sovětští poradci, od nichž se českoslovenští kolegové teprve učili sovětskou „výrobní technologii“ velkých politických procesů.
Součástí bylo zapojení médií. Prokurátor Josef Urválek konstatoval: „Nejúčinnější v celém procesu, a to hlavně jako výchovný prostředek, byl rozhlas. A jemu nutno věnovat prvořadou pozornost… Mám za to, že rozhlasová práce je obtížná a je třeba znát obsah celé materie a v příštím procesu bude tuto práci musit říditi přímo jeden z prokurátorů nebo jeho pomocníků.“
Jeho kolega Juraj Vieska prohlásil: „Mám za to, že film není šťastný prostředek na tuto věc, neboť fyziognomie obžalovaných ve většině případů budí soucit.“
Kampaň způsobila hysterické volání po nekompromisní fyzické likvidaci obžalovaných. Dokumenty vypovídají o tom, že vše bylo pečlivě inscenováno.
Kromě promyšlené mediální kampaně odráží Kaplanova kniha sledování vytipovaných osob, trvající od přelomu let 1948 a 1949. Zpráva Státní bezpečnosti z ledna 1950 charakterizuje Horákovou jako ješitnou političku, která bez veřejného působení ztrácí smysl života. „Je rafinovaná, kluzká jako úhoř a v tomto smyslu používá i svého právnického vzdělání, přičemž se staví jako oběť režimu.“
Protokoly o vyšetřování Milady Horákové zaplňují stovky stran a nelze rozlišit, co řekla svobodně, co musela, co upravil či doplnil vyšetřovatel. Kaplan konstatuje, že je zřejmé, že zůstala věrná ideálům Tomáše G. Masaryka a Edvarda Beneše a hlásila se k demokratickému socialismu. Netajila se svým odsudkem komunistického státního převratu v únoru 1948 a odmítala obviňování z vlastizrady.
Autentický je záznam jejího rozhovoru s obhájcem Vladimírem Martinem, zachycený na odposlouchávací zařízení.
Tři z osmi dílů četby obsahují výňatky ze zpráv z cely, které podávala konfidentka Věra (Viera) Hložková – bývalá novinářka, označovaná někdy jako československá Mata Hari. Zapsala veškeré detaily z trápení Milady Horákové v cele počínaje 21. dubnem 1950. Hložková ji nejen sledovala, ale i cíleně vedla k chování požadovanému konstruktéry procesu. Přesto si sama do zápisníku poznamenala, že Horáková je hrdinka, která se drží velmi statečně, a že ji lituje a obdivuje.
Nakonec bude možné porovnat publikovanou verzi posledního slova obžalované Milady Horákové s verzí plnou, zachycenou na magnetofonový záznam. Zazní i poslední dopis, který 27. června 1950 v půl třetí ráno napsala své rodině. Závěr patří konfrontaci s názory hlavního vyšetřovatele Milana Moučky.
Karel Kaplan (nar. 1928) vystudoval dějiny politického vývoje v Československu po 2. světové válce.
Od roku 1960 pracoval jako konzultant pro historii v ÚV KSČ. Stal se členem rehabilitačních komisí, což mu umožnilo dostat se k nepřístupným archivním materiálům včetně přísně utajovaných dokumentů ÚV KSČ, ministerstva vnitra, ministerstva státní bezpečnosti nebo Státní bezpečnosti.
Pro své tzv. revizionistické a proreformní postoje musel z aparátu ÚV KSČ odejít a v roce 1964 našel práci jako samostatný vědecký pracovník v Historickém ústavu ČSAV, kde se stal zástupcem ředitele. Angažoval se ve prospěch proreformní politiky pražského jara a v roce 1968 působil jako tajemník Ústřední rehabilitační komise při ÚV KSČ.
Následně byl vyhozen z práce i z KSČ a v roce 1972 zatčen a držen ve vazbě, k procesu nedošlo. V roce 1976 odjel do Německa, kam ve spolupráci s dalšími převezl kopie po léta získávaných archivních materiálů. O tomto činu referoval v květnu 1977 časopis Time v článku s názvem Czechoslovakia: Secrets from the „Prague Spring“.
Následně bylo Kaplanovi odebráno československé státní občanství. V exilu byl dále činný jako historik a publicista. V roce 1990 se vrátil do Československa, kde se stal pracovníkem Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky.
Související
-
Děti peticemi i malůvkami žádaly přísný trest pro Horákovou. Zneužití školáků nebylo původně v plánu
Vykonstruovaný proces s doktorkou Miladou Horákovou provázely před sedmdesáti lety i dětské rezoluce, které požadovaly trest nejvyšší.
-
Jak vypadal proces s Miladou Horákovou? Poslechněte si celý seriál
Milada Horáková byla bojovnicí za práva žen, hlavně se ale stala symbolem poúnorového komunistického teroru, když byla odsouzena v justiční vraždě.
-
K dokončení knihy mě donutili komunisté, kteří zpochybňují odkaz Milady Horákové, tvrdí novinář Anýž
Vznikala dlouho a k dokončení mě donutily výroky současných komunistů, kteří začali vědomě zpochybňovat odkaz Milady Horákové, říká o vzniku své knihy novinář Daniel Anýž.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.