Alena Blažejovská
Připravuje magazín Zelný rynk. Je dramaturgyní pořadu Radiokniha.
Do rozhlasu nastoupila v roce 1986 během svých studií na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (tehdy UJEP), kde vystudovala češtinu a dějepis. Jako členka Tvůrčí skupiny Drama a literatura má v současnosti na starosti dramaturgii programové řady Radiokniha na Českém rozhlase Plus. Zabývá se také dramaturgií a autorskou tvorbou literárních a kulturních pořadů pro stanici Český rozhlas Vltava.
Od roku 1996 připravuje pro vysílání Českého rozhlasu Brno literárně-publicistický magazín Zelný rynk, který dostal Cenu programového ředitele Českého rozhlasu za rok 2000. V roce 2018 převzala v souvislosti s tvorbou Zelného rynku Cenu generálního ředitele Českého rozhlasu.
Čtěte také
Ze záliby navíc natáčí rozhlasové dokumenty. Tato tvorba získala několik ocenění: v roce 2008 2. cena v soutěži Report za rozhlasový dokument Drnka a v roce 2010 2. cena v soutěži Report za rozhlasový dokument Všechno mám aneb krabice od banánů (portrét Věry Mikuláškové). V roce 2016 obdržela 3. cenu v soutěži Prix Non pereant – Média na pomoc památkám za reportáž o archeologickém výzkumu v Tasově, odvysílanou v magazínu Zelný rynk.
Čtěte také
Roku 2017 získala v této soutěži 1. cenu za dokument Ten příběh mě oslovil – Czech National Trust. Roku 2020 reprezentovala Český rozhlas na prestižním nesoutěžním festivalu rozhlasových dokumentů International Feature Conference s dokumentem Muž, který sází stromy, jehož „hrdinou“ je les, kterým provází lesník, hudebník a básník Jiří Nohel. Tento dokument získal také cenu studentské poroty na festivalu Prix Bohemia Radio v roce 2019.
V roce 2000 se po výzvě Antonína Přidala stala pedagožkou v Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na Divadelní fakultě JAMU v Brně. V roce 2008 se habilitovala v oboru Dramatická umění, tématem její habilitační práce bylo Rozhlasové literární pásmo. Roku 2019 byla jmenována profesorkou.
S Radimem Kopáčem vydala knihu rozhovorů s básníky Popiš mi tu proměnu (2010).
Narodila se v Brně, kde bydlí s výjimkou šesti let, které s rodiči prožila na Kubě. Její otec Karel Kopřiva působil jako sólový kontrabasista v Národním symfonickém orchestru v Havaně, v 70. letech vedl kontrabasovou třídu na prestižní škole Instituto Superior de Arte v Cubanacánu.
Je držitelkou Ceny města Brna v oblasti žurnalistiky a publicistiky pro rok 2017.
Všechny články
-
Zběhové, kolaboranti, vězni, partyzáni a vojáci na konci války. Cílek: Čas vítězů, čas poražených
Uznávaný autor literatury faktu předkládá ve svém díle barvitou mozaiku zabývající se dějinami každodennosti v životě prostých občanů z konce druhé světové války.
-
Jak je důležité míti dědečka. To ví spisovatel Jiří Kratochvil i studentka Klára Salcmanová
Poslechněte si Kratochvilův fejeton Car-puška, dokument Kláry Salcmanové Můj děda ještě pořád žije a sedmou část četby z knihy Bogdana Trojaka Brněnské metro.
-
Pavla Jazairiová: Venkovský zápisník. Humorné i vážné postřehy ze života v Poustce na Frýdlantsku
Venkovský deník je psán s odzbrojující upřímností, přesností i s literární inspirací. Pavla Jazairiová je zvídavá, bez předsudků, všemu otevřená. A zve do svého života.
-
Jaké je mít za prastrýce agenta 007? Exkluzivně: Anglický básník Aidan Dun vypráví o Paulu Dukesovi
Magazín Zelný rynk nabídne v úplnosti text, který pro české rozhlasové posluchače napsal básník Aidan Andrew Dun. Ve svém příspěvku vypráví o svém prastrýci Paulu Dukesovi.
-
Stát v rozkladu. Rychlíková, Uhlová, Bělíček a Šplíchal píšou z míst, na která se zapomnělo
Bydlení, péče o seniory, obchod s lidskými potřebami, který je neetický, ale vynáší. A systémové řešení je v nedohlednu. Poslechněte si reportáže z míst, kde selhává stát.
-
Fajnšmekři v Sedmičce: (Nejen) o brněnské kulturní scéně od 60. let po dnešek s Martinem Reinerem
V únoru se ve Studiu 7 Českého rozhlasu Brno uskutečnila beseda s Martinem Reinerem – básníkem, prozaikem, nakladatelem. Ptala se redaktorka Alena Blažejovská.
-
Když spolu mluví Kašpárek s Kalupinkou a Joker vypije Supermanovi colu. Jak žít ve světě fantazie?
Zelný rynk přinese fejeton studentek Divadelní fakulty JAMU o cosplay a vzpomínku na literárního vědce a pedagoga Zdeňka Kožmína, od jehož narození letos uplynulo 100 let.
-
Učitelé, otcové a náhradní otcové. I o nich vypráví v Zelném rynku Věra Lejsková a Martin Reiner
Zelný rynk přinese vzpomínku Věry Lejskové na klavíristu, skladatele a pedagoga Františka Schäfera. Zazní druhá část sestřihu besedy s Martinem Reinerem.
-
Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě. Neuvěřitelný životní příběh Jaroslava Javorského
Když se 11. února 1986 uskutečnila výměna agentů mezi Západem a Východem, přešlo přes Most špionů devět osob. Mezi nimi i Jaroslav Javorský. Agentem přitom nikdy nebyl.
-
Kdyby se život odvíjel jinak, mohl být spisovatel Martin Reiner hercem Divadla Husa na provázku
Kulturní magazín Zelný rynk přinese příspěvek Petra Oslzlého ke Světovému dni divadla. Zazní první část sestřihu z besedy se spisovatelem Martinem Reinerem.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »