Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě. Neuvěřitelný životní příběh Jaroslava Javorského

31. březen 2025

Když se 11. února 1986 uskutečnila veřejná výměna agentů mezi Západem a Východem, přešlo přes Glienický most neboli Most špionů nad řekou Havolou celkem devět osob. Mezi těmi, kteří byli propuštěni z Východního bloku, byl i Jaroslav Javorský. Muž, který agentem nikdy nebyl.

Jaroslav Javorský: Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě
Účinkuje: Zdeněk Bureš
Připravila: Iveta Novotná
Napsal: Jaroslav Javorský
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 17. 3. 2025

Jaroslav Javorský v roce 1977 emigroval do Západního Německa, kde v tu dobu pracovně pobývali jeho rodiče. Ve stejnou dobu se podařilo poslat za hranice, ale jinou cestou i Javorského mladšího bratra Jiřího. Avšak jeho přítelkyně Anna se svou dcerkou zůstala v Praze.

Javorský tedy naplánoval jejich útěk na Západ přes Bulharsko a Turecko. Pokus ale selhal a Javorský byl spolu s nimi zadržen.

Zatímco Anna dostala „jen“ podmínku, Jaroslav Javorský byl obžalován z neoprávněného opuštění republiky a z napomáhání k opuštění republiky a také z vyzvědačství.

V mládí byl totiž donucen ke spolupráci s Vojenskou kontrarozvědkou a teoreticky mohl vyzradit nějaké státní tajemství. Co na tom, že žádné neznal. Komunisté z něj potřebovali udělat odstrašující případ pro všechny, kteří by se chtěli o něco podobného pokusit.

Nalevo Most špionů, výměna v únoru 1986, napravo Jaroslav Javorský s hučkou svobody na cestě k letadlu krátce po výměně

Na základě § 105 trestního zákona, odstavec 3 byl Javorský dne 13. prosince 1978 odsouzen ke třinácti letům odnětí svobody se zařazením do třetí nápravně výchovné skupiny s výkonem trestu ve věznici Valdice. Zde se mimo jiné setkal se spoluvězněm Ivanem Jirousem, zvaným Magor.

Svůj neuvěřitelný příběh pak sepsal v knize Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě.

„Snažil jsem se ho vylíčit pravdivě, jak jen to paměť a dokumentace umožňují. Považuji za nutné zdůraznit, že tak činím s úctou k faktům, ale výhradně z mého pohledu, tedy tak, jak jsem fakta zažil,“ zdůrazňuje Jaroslav Javorský.

A mimochodem, druhým směrem toho dne, kdy byl Javorský propuštěn, přes Glienický most přecházel Karel Köcher, československý krtek v CIA

Jaroslav Javorský v roce 2022
Spustit audio

    Související

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.