Jak vypadal proces s Miladou Horákovou? Poslechněte si celý seriál
Milada Horáková byla bojovnicí za práva žen, hlavně se ale stala symbolem poúnorového komunistického teroru, když byla odsouzena k justiční vraždě. Jak na ni vzpomínali ti, co ji znali? Jaká to byla matka, manželka?
Čtěte také
Komunisté jí popravili 27. června 1950. Už za druhé světové války, kdy se účastnila protinacistického odboje, zatklo Horákovou v srpnu 1940 gestapo. Dcera jedné pamětnice, která Horákovou znala osobně, o ní řekla: „Byla to moudrá a vzdělaná žena. Pak přišlo období, ve kterém se tohle říkat nesmělo,“ říká Radka Křivánková.
Co pak Horáková řekla v roce 1932 na téma ženská práva? „Tvrdívá se o ženách, že nemají takového smyslu pro solidaritu jako muži. Neshledávám toto stanovisko správným – jako všechno, co příliš zevšeobecňuje. Neboť často vidíme právě u žen až případy krajního sebeobětování.“
Proces krok po kroku
Druhý díl se podrobně věnuje jejímu zatčení gestapem. Prokurátor jí tehdy navrhoval trest smrti, soudce trest nakonec zmírnil, a to na osm let tvrdého žaláře.
Ve 3. díle se vrátíme do května 1950, kdy vedle „hlavního viníka“ Milady Horákové usedlo na lavici obžalovaných celkem 13 lidí, ani jeden z nich nebyl komunista. Příprava celého procesu probíhala dlouho, všichni se museli zpaměti naučit otázky i odpovědi.
Ve 4. díle se dozvíte, jakou roli sehráli prokurátoři Josef Urválek, Juraj Vieska a Ludmila Brožová-Polednová nebo předseda soudního senátu Karel Trudák. A jejich praktiky?Ponižování obžalovaných, dokonce až herecké výkony během soudního líčení.
V 5. části se dozvíte, jakou roli hrála socialistická média. Proces měl šokovat a varovat všechny odpůrce komunistického režimu. Svou roli tehdy sehrála i média. Nenávistné nálady mezi lidmi podněcovaly i rezoluce, ve kterých veřejnost žádala o nejtvrdší tresty pro obžalované.
Sledujte s námi seriál Českého rozhlasu Plus, který každý den připravuje redaktorka Lucie Korcová.
Související
-
Kam jste dala srdce, ptala se Horákové prokurátorka Brožová
Prokurátorka Ludmila Brožová pronesla před 70 lety plamennou řeč. Odsoudila v ní Miladu Horákovou a další obžalované.
-
Všude bachaři, patnáct minut času, a já měl tátovi říct, že máma umřela
Před 70 lety – od 31. května do 8. června 1950 – se konal vykonstruovaný proces s údajnými vlastizrádci, kteří měli působit proti lidu „v žoldu kapitalistických nepřátel“.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.