Máma byla naprosto vyrovnaná, statečná a úžasná, vzpomíná na poslední návštěvu dcera Horákové

26. červen 2020

Janě Kánské bylo v červnu 1950, kdy komunisté po vykonstruovaném procesu popravili její matku Miladu Horákovou, necelých 17 let. Od roku 1968 žije ve Spojených státech amerických. Jak na ni dnes vzpomíná?

V červnu si připomínáme 70 let od procesu a popravy Milady Horákové a dalších. Všechny články najdete zde.

Poslední dopis, který napsala Milada Horáková před popravou, se Janě Kánské dostal do rukou až po 40 letech. Dnes je uložený v Národním muzeu v Praze. „Měla jsem ty dopisy několik let u sebe, ale tady ve Washingtonu je v létě velká vlhkost a špatné počasí, takže jsem měla obavy, že by se časem mohly úplně pokazit,“ vysvětluje.

Několik kopií ale stále má a přiznává, že čas od času si některý z dopisů přečte: „Speciálně ten, který patřil mně nebo mému otci. Ten zračí jejich vzájemnou blízkost, oddanost a lásku. Ale jsou to momenty, které přichází jen velmi zřídka, protože to je pro mě velmi dojemné.“

Na chvíle bezprostředně po popravě Kánská raději nevzpomíná. „Byla jsem – myslím – celkem v šoku.“ Z poslední návštěvy, kdy nesmělo mezi Horákovou a rodinou dojít k žádnému fyzickému kontaktu, si ale vybavuje matčinu naprostou vyrovnanost. „Byla statečná, vzpřímená a úžasná...“

Jdu s hlavou vztyčenou

Čtěte také

Letos vychází nová knížka Daniela Anýže Jdu s hlavou vztyčenou, která mapuje osud Horákové a její rodiny. Větší pozornost by v ní měla být věnována na přímou žádost Jany Kánské také Bohuslavu Horákovi.

„Žádala jsem Daniela, aby se věnoval hlavně osudu mého táty, který byl nesmírnou oporou mojí matky. A možná že bez jeho opory a vlivu by máma nebyla tak pevná ve svém rozhodnutí, že musí bojovat. Člověk vždycky potřebuje vedle sebe někoho, kdo ho podepře, a můj otec byl skutečně její skála.“

Koronavirus a nepokoje v USA

Od roku 1968, kdy emigrovala za otcem, žije Jana Kánská ve Spojených státech amerických. „V současné době mě nejvíc zaměstnává ten nešťastný koronavirus,“ říká.

Přestože se podle svých slov nákazy nebojí, snaží se předpisy dodržovat. Má totiž za to, že aktuální mírné uvolnění v USA i v souvislosti s nedávnými nepokoji povede k větší lehkomyslnosti a může přinést další vlnu pandemie.

Na událost, která protirasistické bouře vyvolala, má poměrně jasný názor: „Myslím si, že ta násilná smrt pana (George) Floyda je něco neuvěřitelného. I když policie měla snad nějaký důvod zasáhnout, tak když někdo devět minut klečí na krku muže, který říká, že nemůže dýchat, je to kruté a nezákonné. Vůbec se nedivím, že ty demonstrace začaly.“

Uznává ale, že nepokoje přispívají také k dalšímu vyostřování vztahů v americké společnosti. „Chce to dlouhodobé řešení, nějaký smysluplný zákon pro policii – jak dalece může postupovat a jakým způsobem budou zvýšeny tresty pro policisty, kteří to nebudou respektovat.“

Na druhé straně je ale podle Kánské potřeba také rozšířit vzdělanost a informovanost mezi těmi, kteří mluví za Afroameričany. „Ty dvě věci dohromady by mohly pomoct. Jsem hrozně ráda, že se to začalo řešit, ale mělo se to řešit už dávno,“ hodnotí.

Situace ve Spojených státech, v jejichž čele stojí Donald Trump, naplňuje Kánskou obavami. „Ničí americkou demokracii a základy ústavy. Je to člověk, kterému je Amerika úplně jedno. Záleží mu hlavně na tom, aby on byl zvolen, a podle jeho chování se zdá, že by mu nejvíc vyhovovalo, kdyby byl diktátorem.“

Víra v mládí

K české politické scéně se nemůže detailně vyjádřit, protože v posledních letech se k ní nedostává tolik informací. Pokud se ale stávající vláda musí jakkoli přizpůsobovat diktátu komunistické strany, je to špatně, tvrdí.

Pokud by nebylo vše z jejího pohledu čestné a přímé, jistě by se i dnes angažovala, aby to mohla napravit.
Jana Kánská

Obecně ale od roku 1989 vnímá Jana Kánská v české společnosti změny k lepšímu. „Myslím si, že se strašně moc změnilo a mladí lidé mají představu, jak vypadá pokrokový, slušný a progresivní svět. A snaží se tomu přibližovat,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor Jana Kaliby s Janou Kánskou z amerického Washingtonu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.