Volební propad ČSSD mne nepřekvapil. Nevyřešili jsme naše kmotrovství, klientelismus, korupci, říká sociální demokrat Rouček

28. květen 2019

Pouze 3,99 % voličů dalo svůj hlas koaliční vládnoucí straně. V Evropském parlamentu tak poprvé od vstupu ČR do Unie nezasedne ani jeden sociální demokrat. Kde je chyba a nakolik strana dokáže (nebo nedokáže) „prodat“ práci svých ministrů ve vládě Andreje Babiše (ANO)?

Eurovolby u nás vyhrálo hnutí ANO, ČSSD z Evropského parlamentu vypadla

Jan Pokorný (vpravo) a komentátor Luboš Palata během volebního speciálu Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus

Volby do Evropského parlamentu skončily, v neděli ve 23 hodin se uzavřela poslední volební místnost v Itálii. Co přinesly a jak to vidí komentátoři?

Svou deziluzi z výsledků interpretoval bývalý europoslanec a člen ČSSD Libor Rouček slovy: „Není to pro mne překvapení. Strana potřebuje řešit dlouho nahromaděné problémy. Ty největší jsou kmotrovství, klientelismus a korupce,“ řekl ve Speciálu Plus.     

ČSSD se podle Roučka naprosto zdiskreditovala před veřejností. „Je demoralizovaná uvnitř a dělat nějaké výsledky? To nejde, i kdyby stranu vedl kdoví kdo.“

Nechali jsme si sebrat téma

Taky připustil, že si sociální demokraté nechali v předvolební kampani vzít téma (dvojí kvality potravin) koaličním hnutí ANO. „To jsme si nechali sebrat a ČSSD nemá za sebou finance a mediální mašinerii, kterou zas má Andrej Babiš...“

Ve vztahu k Evropě je pak ČSSD stranou naprosto nečitelnou a snaží se být jak Chytrá horákyně. „Jsme  proevropští, ale ne příliš, chceme euro, ale vlastně ho nechceme… Není zde jasná pozice a je toho víc. Výsledkem je 3,99 %, co strana v neděli dostala,“ dodává Rouček, který byl v letech 2004−2014 europoslancem.   

Hosty Speciálu byli:
Adam Černý, stálý spolupracovník HN a předseda Syndikátu novinářů
Libor Rouček (ČSSD), bývalý europoslanec EP
Lukáš Jelínek, politolog z Masarykovy demokratické akademie

Poslechněte si celé speciální vysílání Plusu. 

autoři: Jan Burda , lup
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.