Eurovolby u nás vyhrálo hnutí ANO, ČSSD z Evropského parlamentu vypadla

27. květen 2019

Volby do Evropského parlamentu skončily, v neděli ve 23 hodin se uzavřela poslední volební místnost v Itálii. Co přinesly a jak to vidí komentátoři?

Hosty speciálu Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus byli komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček, komentátor Deníku Luboš Palata, komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman a analytik Českého rozhlasu Filip Nerad. Moderoval Jan Pokorný.

V České republice zvítězilo hnutí ANO, které tak získalo 6 mandátů. Na druhém místě skončila ODS, která bude mít 4 europoslance. Následují Piráti a STAN s TOP 09 se 3 mandáty, SPD a KDU-ČSL se 2 a KSČM s jedním europoslancem. Evropský parlament opouští ČSSD, která získala jen 3,95 % a ani jeden mandát.

Výsledky českých voleb do Evropského parlamentu

„Účast v letošních volbách dosáhla 28,72 procenta, což je vůbec nejvyšší od vstupu Česka do Evropské unie v roce 2004,“ ohlásil v neděli krátce po 23. hodině předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Poslechněte si celé volební studio.

autor: jpr

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.