Alexandr Mitrofanov: Evropské volby bez vzrušení, jen ČSSD sklouzla hlouběji

27. květen 2019

Byly to sice volby do Evropského parlamentu, ale každé celostátní volby jsou do velké míry ukazatelem spokojenosti s národní politikou.

Petr Hartman: ČSSD jde jinou cestou než ODS, proto skončila mimo Evropský parlament

Zprava místopředseda vlády a předseda strany Jan Hamáček, volební lídr Pavel Poc a ministryně práce a sociálních věci Jana Maláčová hovoří s novináři ve volebním štábu ČSSD v Praze, poté co byly  vyhlášeny výsledky voleb do Evropského parlamentu. ČSSD nez

Na sjezdu sociální demokracie prohlásil prezident Miloš Zeman, že ve volbách do Evropského parlamentu dá svůj hlas ČSSD. Pokud svůj slib splnil, neměl zrovna šťastnou ruku. 

Viděno pod tímto zorným úhlem nedošlo po těchto volbách k žádným velkým posunům na české vnitropolitické scéně. Nuance ale rozpoznatelné jsou.

Hlavní otázkou bylo, zda se některé z opozičních stran podaří předběhnout ANO a ukázat tak dovnitř země, že pozice hegemona, kterou Babišovo hnutí v Česku má, utrpěla otřes a že bude třeba dál pracovat na domácím poli s větší nadějí, protože vítězství není vzdálené. To se ale nestalo.

Nejvíc hlasů pro ANO

Eurovolby u nás vyhrálo hnutí ANO, ČSSD z Evropského parlamentu vypadla

Jan Pokorný (vpravo) a komentátor Luboš Palata během volebního speciálu Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus

Volby do Evropského parlamentu skončily, v neděli ve 23 hodin se uzavřela poslední volební místnost v Itálii. Co přinesly a jak to vidí komentátoři?

ANO vyhrálo a má nejvíce mandátů. Populismus s Babišovou tváří má největší podporu v obyvatelstvu, protože umí hrát na struny, jejichž zvuk zní většinovému sluchu lahodně, a o pravdivost výkřiků a slibů se již nikdo nestará, protože poznání může bolet. Lze očekávat, že to bude vděčný argument pro Babiše a proti demonstrantům na náměstích, až tam zase přijdou.

Spokojena může být druhá ODS. Druhé místo dobře zapadá do postupné permanentní kontrarevoluce, kterou provádí Petr Fiala v čele strany. Zato Piráti dostali první kontrastní sprchu po nedávném bouřlivém nástupu. Jsou ale většinou mladí, tak jim to snad jenom rozproudí krev.

Pragmatický egoismus se vyplatil lidové straně, která vsadila na samostatnou kandidátku a uspěla se dvěma mandáty, a osobně pak Jiřímu Pospíšilovi, který zůstal v Evropském parlamentu spolu se dvěma dalšími kandidáty proevropské koalice.

ČSSD z kola ven

Radko Kubičko: Vyhrála ve volbách vláda, nebo jen premiér Babiš osobně?

Andrej Babiš

Volby do Evropského parlamentu jsou ve všech zemích osmadvacítky volbami druhého až třetího řádu a účast není valná, zpravidla o mnoho menší než ve volbách do parlamentů národních.

Zato dva další subjekty, které se od této koalice lišily především osobami, které se nedokázaly, ať už z jakéhokoli důvodu, dostat na společnou kandidátku proevropských sil, neuspěly. Voliči Hlasu a ESO tak pomohli svými hlasy především Andreji Babišovi.

Česko je evropská země a v současné Evropě nemůžou chybět zástupci prokremelských sil. Jsme v trendu, protože země bude mít v Evropském parlamentu dva takové muže z SPD. A také komunistku Kateřinu Konečnou.

Další metry po šikmé ploše prosvištěli v těchto volbách sociální demokraté. Voliči je vyhodili z evropského kola ven. Babiš po vyhlášení výsledků prohlásil, že lidé podpořili jeho vládu. Jenže fakticky podpořili pouze ANO.

Alexandr Mitrofanov

ČSSD se tak ukazuje jako pouhý Babišův pomocný stroj na hlasování. Předseda Jan Hamáček sdělil, že restart strany musí být silnější a jasnější. Zatím však tento restart již delší dobu vypadá jako zadrhlá gramodeska.

Autor je komentátor Práva

autor: Alexandr Mitrofanov
Spustit audio

Související