Petr Hartman: ČSSD jde jinou cestou než ODS, proto skončila mimo Evropský parlament
Na sjezdu sociální demokracie prohlásil prezident Miloš Zeman, že ve volbách do Evropského parlamentu dá svůj hlas ČSSD. Pokud svůj slib splnil, neměl zrovna šťastnou ruku.
Jeho podpora stačila na necelá čtyři procenta, což k zisku mandátů pro sociální demokraty nevedlo. Vládní strana tak skončila v poli poražených.
Poražená ČSSD
Může se alespoň soustředit na volby krajské. Ostatně už před vyhlášením oficiálních výsledků k nim směřovala pozornost místopředsedkyně strany Jana Maláčová. Její slova naznačovala, že strana už má dostatek informací o tom, že u voličů propadla.
Alexandr Mitrofanov: Evropské volby bez vzrušení, jen ČSSD sklouzla hlouběji
Byly to sice volby do Evropského parlamentu, ale každé celostátní volby jsou do velké míry ukazatelem spokojenosti s národní politikou. Viděno pod tímto zorným úhlem nedošlo po těchto volbách k žádným velkým posunům na české vnitropolitické scéně. Nuance ale rozpoznatelné jsou.
Pokud by to zopakovala za zhruba rok a půl ve volbách krajských, mohla by se zase soustředit na volby sněmovní. V nich by podobný výsledek už mohl de facto znamenat klinickou smrt této strany s více než stoletou historií.
K tomu je zatím stále ještě daleko. Nejenom z pohledu času, ale také reálné situace. Sociální demokraté se mohou utěšovat alespoň tím, že preference týkající se sněmovních voleb se v dubnu v průzkumech pohybovaly kolem 12 procent.
Naději mohou spatřovat také v tom, že evropské volby jsou specifické a chodí k nim málo lidí. Těch, kteří jsou ochotni podporovat sociální demokracii, je však ještě méně. Z pohledu jedné z vládních stran by se dalo říci, že jich tentokrát bylo minimum.
Menší odstup ANO a ODS
Sociální demokraté tak mohou znovu začít diskutovat o tom, zda fungování ve vládě s Andrejem Babišem je skutečně tím nejlepším způsobem, jak si získávat přízeň voličů. Neosvědčilo se jim to v posledních sněmovních volbách, ještě hůře dopadli v těchto evropských. Když se podíváme na rozdělení 21 mandátů, může být pro ČSSD slabou útěchou, že provládní strany jich získaly jen třetinu. Šest hnutí ANO a jeden komunisté.
Pochopitelně evropské volby nebyly referendem o české vládě. Zároveň však nepotvrdily dominantní postavení hnutí ANO. Odstup od něj se ODS podařil snížit. Občanští demokraté se postupně dostávají z hluboké krize a získávají si opět přízeň voličů. Přitom ještě před několika lety na tom byli podobně jako sociální demokraté. Na rozdíl od nich se však vydali do opozičních lavic. V nich si vyřešili vnitrostranické problémy a začali pomalu pracovat na obnovení důvěry.
Sociální demokraté jdou jinou cestou. Ta je momentálně přivedla mimo Evropský parlament.
Autor je komentátorem Českého rozhlasu.
Související
-
David Klimeš: Samé dobré zprávy z europarlamentu
Po volbách se většinou v Česku žehrá, co dopadlo špatně a co ohrožuje politiku v příštích letech. Tak to po volbách do EP otočme a udělejme z toho přehlídku dobrých zpráv.
-
Kamila Pešeková: Robert Fico prohrál, Slovensko přeskupuje politickou scénu
Volby do Evropského parlamentu na Slovensku přinesly důležité poselství. Slováci svými hlasy potvrdili trend pokles podpory dlouholeté dominantní strany Smer.
-
Eurovolby u nás vyhrálo hnutí ANO, ČSSD z Evropského parlamentu vypadla
Volby do Evropského parlamentu skončily, v neděli ve 23 hodin se uzavřela poslední volební místnost v Itálii. Co přinesly a jak to vidí komentátoři?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.