BONUS: Volyň a Katyň. Místa, která komplikují polské vztahy s Ukrajinou a Ruskem

19. září 2025

Polsko sice stojí na straně Ukrajiny napadené Ruskem, to ale neznamená, že jsou jejich historické a společenské jsou bezproblémové. Jedním z důvodů je tzv. Volyňský masakr z let 1943 až 1944, při kterém na tehdy polském území – dnes ukrajinském –, okupovaném nacistickým Německem, ukrajinští nacionalisté masově zavraždili desítky tisíc etnických Poláků.

Čtěte také

Podobně komplikovaný vztah má ale Polsko i k Rusku. Tam zase při tzv. Katyňském masakru v roce 1940 zabila sovětská NKVD přes 20 tisíc polských válečných a civilních zajatců vězněných v sovětských koncentračních táborech.

Obě události zpracovala i polská kinematografie – a tipy tak posluchačům dávají i Josef Pazderka a Ondřej Soukup v bonusovém materiálu k podcastu Na Východ!

Uslyšíte ale i doporučení na knihy o současnosti, a také na díla věnovaná vztahům pobaltských států k Rusku, potažmo Ukrajině.

Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.