Veronika Lefrancois: Nákaza

1. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Digitální covid pas (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Hned na počátku covidové pandemie mi někdo poradil, abych se podívala na americký film Nákaza z roku 2011. Snímek oscarového režiséra Stevena Soderbergha působil v době svého uvedení do kin trochu jako science fiction.

O devět let později však získal úplně nový význam. Je až neuvěřitelné, s jakou prozíravostí jsou ve filmu zobrazeny etapy, kterými společnost prochází během celosvětové pandemie.

Vedle hromadné paniky, zákazu vycházení, vyprázdněných letišť ale i šíření dezinformačních kampaní se film Nákaza zaměřuje i na úsilí, které vědci vyvíjejí na vytvoření vakcíny.

Odpírači vakcíny

Čtěte také

Kupodivu tvůrce filmu nenapadlo předpovědět také skutečnost, že by někteří jedinci nebo skupiny mohli očkování proti smrtonosnému viru odmítat. Spíše naopak, o vakcíny se ke konci filmu vede téměř boj. Ti, kteří se očkováním mohou prokázat, mají pak totiž konečně přístup do nákupních center, dopravních prostředků a jiných veřejných prostor.

Zhruba do této fáze dospěla teď naše společnost během současné opravdové pandemie. Namísto náramků z filmu Nákaza vyžadují teď některé evropské země covidové pasy pro vstup do míst, kde se lidé mohou shromažďovat.

V Itálii se vláda rozhodla zavést tyto zdravotní pasy v nejbližších dnech pro přístup do kulturních institucí, sportovních areálů nebo do dálkových autobusů a vlaků.

Od srpna budeme muset ukazovat green pass, jak se tady říká, i u vchodu do restaurací a barů, pokud budeme chtít konzumovat uvnitř.

Podmínky platnosti zeleného pasu se liší podle toho, kam chcete vstupovat. V první fázi bude na některých místech stačit, když budete mít za sebou jen jednu dávku vakcíny. Alternativou bude negativní covidový test anebo potvrzení, že jste nemoc prodělali.

Pozitivní motivace

Čtěte také

Vakcíny proti covidu jsou sice v Itálii nepovinné, ale toto nové opatření je jasnou pobídkou těm, kteří s očkováním dosud váhají. Však také krátce po oznámení vzrostl počet registrací ve vakcinačních centrech jednotlivých regionů o patnáct až dvě stě procent.

Povinné očkování bylo zatím zavedeno jen pro zdravotníky a v nejbližších dnech má být stejné opatření přijato i pro pracovníky ve školství. Cílem je zajistit všem školákům od září prezenční výuku.

Jak se však dalo předpokládat, i tady v Itálii se proti covidovému pasu zvedla vlna odporu. Pod záminkou osobní svobody se na náměstích některých měst hromadně protestuje, a to samozřejmě usnadňuje další šíření nákazy.

Proti pasu se staví i někteří extremističtí politici. Vůdce ultrapravicové Ligy Matteo Salvini například tvrdí, že pro osoby pod 40 let je očkování zbytečné. Jako kdyby nebylo prokázáno, že i mladší lidé přispívají k šíření viru mezi populací.

Premiér Mario Draghi na jeho adresu prohlásil, že kdo vyzývá lidi, aby se neočkovali, vyzývá je zároveň k rozšiřování nákazy, která povede k dalším úmrtím a k dalšímu lockdownu.

V této situaci odvolávání na osobní svobodu příliš neobstojí. Protože jak říkal britský filozof John Stuart Mill: „Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.“

Autorka je publicistka

autor: Veronika Lefrancois
Spustit audio

Související