Vědci a herci ve Skautském institutu: O přírodě Arktidy a Antarktidy
Populárně-naučný pořad Českého rozhlasu Plus Laboratoř má těsně před koncem roku veřejné představení ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí v Praze. Známí vědci a herci v něm spolu proberou tři novinky o přírodě v polárních oblastech.
Ve čtvrtek 5. prosince od 19:30 v pořadu a v následné debatě s publikem účinkují polární bioložka Anna Šabacká z Jihočeské univerzity, která působila na vědeckých základnách v Antarktidě a Arktidě, a také hydrobiolog a ekolog, proděkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Adam Petrusek, člen českého výboru pro spolupráci s Mezivládní oceánografickou komisí UNESCO.
O třech novinkách z polární ekologie s nimi podebatují známí umělci: herečka a zpěvačka Iva Pazderková a pravidelný host rozhlasové Laboratoře, herec a režisér Lumír Olšovský.
Přidejte se k události na Facebooku!
Moderátorka Martina Mašková si pro ně připravila čerstvé vědecké studie o biorytmech zvířat v oblastech, kde vychází slunce nad obzor jen na pár hodin denně, zprávu o tom, proč je potřeba železo, aby se ledovce staly zdrojem živin pro obyvatele oceánů a jak důležité to všechno je v aktuálních podmínkách klimatické změny. Beseda se dotkne také okolností, za kterých Vikingové před 1100 lety na Islandu vyhubili unikátní populaci mrožů.
V premiéře Český rozhlas Plus pořad odvysílá těsně před koncem roku, v sobotu 28. prosince v 10:30. Vy ale můžete přijít do Skautského institutu (Staroměstské náměstí 1, Praha) a 5. prosince v 19:30 se do debaty sami zapojit.
Související
-
Vědecké dobrodružství na mrazivých Špicberkách, kde Češi brázdí moře na univerzitní lodi
Vědecký redaktor Ondřej Novák se vypravil na Špicberky, kde tým tuzemských vědců studuje mořské ekosystémy. Při odebírání vzorků vody využívají lodi Clione.
-
Plasty stárnou na Antarktidě pomaleji než v Brně, ukázala studie. Roli hraje teplota i UV záření
Vědci srovnali chování plastů v jižní polární oblasti a v Česku. Na Antarktidě stárnou pomaleji než v Brně. Významnou roli hraje množství UV záření i teplota.
-
Před 90 lety stanul první Čech na březích Antarktidy. Podpořil ho Masaryk i Baťa
Učitel, kterému se podařilo připojit k výpravě za významným prvenstvím, si získal sympatie prezidenta Masaryka i podnikatele Bati. V 31 letech utonul pod převrácenou kánoí.