Plasty stárnou na Antarktidě čtyřikrát pomaleji než v Brně, ukázala studie. Roli hraje teplota i UV záření
Vědci srovnali chování plastů v jižní polární oblasti a v Česku. Na Antarktidě stárnou pomaleji než v Brně. Významnou roli hraje množství UV záření i teplota.
Plasty stárnou na Antarktidě čtyřikrát pomaleji než v Brně. S tímto zjištěním přišli výzkumníci z výzkumného centra CEITEC Vysokého učení technického. Jedná se o první závěry dlouhodobé studie, na které spolupracovali s Masarykovou univerzitou a dalšími pracovišti.
Čtěte také
„Celý výzkum plastů je zaměřen tak, abychom věděli, jak je můžeme použít. Když známe chování materiálu za určitých podmínek, máme jistotu, že v daných podmínkách svou funkci splní,“ vysvětluje vedoucí projektu Jiří Tocháček.
Odborníci vystavili antarktickým podmínkám proužky několika druhů nejběžněji používaných plastů v roce 2014 a porovnávali změny na materiálu se stejnými vzorky umístěnými v Brně. První závěry ukázaly, že plasty v blízkosti jižního pólu stárnou pomaleji.
Zatímco vzorky z Antartkidy měly po třech letech zcela čistý povrch, ty brněnské byly zanesené černými polétavými nečistotami z okolního smogu.
„Výsledky ukázaly, že velkou roli hraje nejen ultrafialové záření (to je o něco vyšší na Antarktidě), ale velkou roli hraje i teplota, která je v Brně v průměru vyšší asi o 17 °C,“ shrnuje Tocháček.
Teplota v kombinaci s UV zářením ve výsledku způsobuje, že degradace postupuje mnohem rychleji v tuzemských podmínkách než na Antarktidě.
Související
-
Před 90 lety stanul první Čech na březích Antarktidy. Podpořil ho Masaryk i Baťa
Učitel, kterému se podařilo připojit k výpravě za významným prvenstvím, si získal sympatie prezidenta Masaryka i podnikatele Bati. V 31 letech utonul pod převrácenou kánoí.
-
Tým českých vědců objevil nová jezera pod ledem Antarktidy. Pomohly družice i radary
Čeští vědci objevili tři dosud neregistrovaná jezera pod povrchem Antarktidy díky nejnovějším gravitačním datům z družic a topografických radarů pronikajících ledem.
-
Na Antarktidě má vzniknout největší chráněné území na světě
Největší chráněné území na světě má vzniknout u východního pobřeží Antarktidy. Rezervace by měla zahrnovat plochu, která odpovídá pětinásobku rozlohy Německa. Plán ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.