Válečný rok 1944. Rozhlas vysílal o atentátu na Adolfa Hitlera, zemětřesení v Argentině nebo výročí narození Bedřicha Smetany
První polovina válečného roku 1944 zahrnovala několik událostí, které se staly zásadními pro další vývoj konfliktu. Spojenci se vylodili v jižní Itálii a za několik měsíců osvobodili Řím. Na východní frontě byla ukončena blokáda Leningradu a Sověti připravovali největší operaci vojenské historie s krycím názvem Bagration.
Čtěte také
V rozhlasovém archivu se z března 1944 dochoval rozhlasový projev protektorátního prezidenta Emila Háchy, a to k jeho 5. výročí ve funkci. Tehdy už těžce nemocný Hácha četl velmi zlomeným hlasem a lidé přítomni nahrávání mu radili, ať mluví rázněji.
O dost jistěji vyznívají projevy tehdejšího ministra školství a lidové osvěty Emanuela Moravce – třeba na manifestaci mládeže k 55. narozeninám Adolfa Hitlera.
Generál Ludvík Svoboda u vojáků a stíhač RAF Karel Kuttelwascher
V Sovětském svazu pak vznikl 1. československý armádní sbor, coby svazek československé zahraniční armády bojující na východní frontě. Výraznou postavou tehdejšího snažení byl generál Ludvík Svoboda.
Čtěte také
V archivu se dochovala velmi cenná nahrávka z jeho projevu, který věnoval zástupcům zahraničních jednotek. V Londýně byl zase pořízen rozhovor se stíhačem a nejúspěšnějším českým pilotem v řadách RAF Karlem Kuttelwascherem. Ten posluchačům přiblížil své první lety nad Francií a taky dojmy ze zájezdu do USA.
Zahraniční nahrávky
Klíčovým mezníkem nejen roku 1944, ale také celého období druhé světové války, bylo vylodění Spojenců v Normandii. Operace Overlord či Den D, jak se invaze často označovala, představovala největší obojživelnou akci v dějinách. Zaznamenala jí i původní nahrávka BBC s komentářem britského hlasatele Johna Snagge, kterou Archiv Plus nabízí.
Čtěte také
K dispozici dnes máme taky záznam zahraničního vysílání, který informuje o atentátu na Adolfa Hitlera. Bombový útok v konferenční místnosti hlavního stanu v Rastenburgu zorganizovala 20. července 1944 skupina německých důstojníků v čele s plukovníkem Clausem von Stauffenbergem.
Kultura
Protektorátní rozhlas se věnoval i kultuře. Z dubna 1944 se dochovala reportáž Josefa Cincibuse z pražského Vyšehradu k výročí narození i úmrtí hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Političtí představitelé rádi dávali kulturní osobnosti do smyšleného kontextu s nacistickou ideologií.
Související
-
Mezi bídou a válkou. Poslechněte si archivní nahrávky ze života divadelních umělců před sto lety
Jak se žilo hercům v první polovině minulého století? Leckdy obtížně. Vždyť do jejich osudů zasáhly hned dvě světové války a hospodářská krize.
-
Slovenské národní povstání ve vzpomínkách i v přímém přenosu
Podpora povstání na Slovensku nebyla „většinová“ – a ne všichni povstalci snili o „jednotné“ republice, jakou měli před rokem 1939.
-
Nacistická propaganda cílená na děti a mládež byla zákeřně promyšlená
Emoční, cílená, taková byla nacistická propaganda zaměřená na děti a mládež v období protektorátu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.