V Rusku musíte stát na té správné, Putinově straně. Běda, když jste jen podřízení, tvrdí Vladimír Dlouhý
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý tvrdí, že kapitalismus jako ekonomický systém založený na soukromém vlastnictví a na poměrně svobodném rozhodování jednotlivců není přežitý. „Koneckonců to ukazují i data. Jestliže hovoříme jako o alternativním systému o čínském kapitalismu, tak je to pořád kapitalismus s velmi silnými státními rysy. Totéž v menší a v daleko problematičtější míře platí pro Rusko,“ říká.
„A když se podíváme na obrovský pokrok, který Čína udělala, tak to bylo proto, že po konci velmi tuhého centrálního plánování se Čína otevřela kapitalistickému systému hospodaření. Také soukromému vlastnictví, obrovskému množství drobných a středních soukromých podnikatelů,“ vysvětluje Dlouhý.
Čtěte také
To, že dnes čínské vedení i z politických důvodů přitahuje šrouby a snaží se posílit roli státu, podle něj s souvisí s tím, že se i tam objevují problémy příliš velkých firem a jejich monopolního postavení na trhu:
„Takže se objevily příliš velké sociální a příjmové rozdíly. A to je koneckonců něco, s čím se musí vypořádat každý ekonomický systém v 21. století.“
Naše představy o Rusky byly omyl
Dlouhý připomíná, že Čína a Rusko jsou trochu jiné společnosti, a to i historicky, než ty, jaké známe na Západě.
„Z toho důvodu jsem já zpětně kritický k takové naší trochu naivní představě z počátku 90. let, že se Rusko nějak rozpustí v té naší záplavě nových demokratických společností, a že přijme stejné reformy jako my. To byl obrovský omyl. A Vladimir Putin nás z toho omylu trochu krutě vyvedl a krutě vyvádí. Rusko má imperiální ambice a současně to je společnost, která možná upřednostňuje, a teď to trochu zjednoduším, silnou ruku v čele vedení státu.“
Čtěte také
„Jakkoliv je u nás určitá skupina lidí, která k Putinovi vzhlíží jako k někomu, kdo dokáže rozhodnout třeba rychleji při stavbě dálnice nebo něco takového. Myslím, že u nás pro něco takového ani historicky prostor není.“
„A chtěl bych každému, kdo to Rusko obdivuje, říct, že tam ale taky musíte být na té správné straně. Musíte být Putinův souputník. Musíte mu přihrávat, bezpodmínečně poslouchat. A běda, když jste na té daleko větší straně těch, kteří jsou jen ti podřízení, kteří musí slepě poslouchat. A když zdvihnou hlas, tak jsou na tom špatně.“
Divný liberalismus
Dlouhý tvrdí, že ani liberalismus se ještě nepřežil. „Snad jen ten bezbřehý liberalismus. Ten se dnes tak nějak divně přetavil v, řekl bych, až příliš velké zdůrazňování práv menšin. Přetavil se i do zelených politik a tak podobně. Tak tento liberalismus mě trochu trápí a nelíbí se mi.“
„Nicméně liberalismus, třeba ten ekonomický, tak se určitě nepřežil. Ten právě souvisí se svobodou rozhodování a se soukromým vlastnictvím,“ uzavírá Vladimír Dlouhý.
Celý rozhovor v pořadu Hovory najdete v audiozáznamu, ptal se David Štáhlavský.
Související
-
Daniel Kroupa: Potíže s liberalismem
Zmatené pojmy plodí zmatené myšlenky a ty zase zmatené skutky. Tak je tomu i s pojmem liberalismus.
-
Evropská unie by měla podpořit východoevropské liberály proti Orbánům a Putinům, vyzývá Economist
30 let po pádu komunismu zažívá střední a východní Evropa probuzení liberálních sil. Demonstranti v ulicích si prý zaslouží podporu Západu.
-
Putin versus mladí liberálové. Jak ruskému vládci vyrostla nová generace nebojácných odpůrců
Podcast Vinohradská 12 s ruským novinářem a analytikem Leonidem Ragozinem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka