Ukrajinistka: Zelenskyj se snaží udržet si přízeň republikánů i demokratů. Jeho plán nebude ohromující
Prezident Volodymyr Zelenskyj svým takzvaným vítězným plánem na ukončení ruské agrese vzbudil rozpačitou reakci Bílého domu. Jak realistická je válečná politika Ukrajiny? „Neočekávala bych ohromující plán. Nemůže v něm být nic ohromujícího. Je to spíše taková filozofická záležitost, co by bylo dobré Ukrajině poskytnout,“ domnívá se v rozhovoru pro Český rozhlas Plus ukrajinistka Lenka Víchová.
Prezident Zelenskyj se má kromě návštěvy Bílého domu setkat také s prezidentským kandidátem Donaldem Trumpem. Ten přitom prohlásil, že Zelenskyj se stal součástí předvolební kampaně Kamaly Harrisové a schůzku původně zrušil. Teď ji ale zase obnovil a ukrajinský prezident čelí částečné kritice.
Čtěte také
„Volodymyr Zelenskyj zvolil postup, že svůj plán ukáže nejenom činnému prezidentovi Spojených států, ale přednese jej i oběma kandidátům. Ukrajina se velmi snaží udržet si podporu jak u demokratů, tak republikánů,“ domnívá se ukrajinistika Lenka Víchová.
Trump se ale netají, že ve chvíli, kdy by se vrátil do Bílého domu, tak razantně sníží podporu Ukrajiny. Také nepřesvědčivě tvrdí, že by konflikt na Ukrajině vyřešil během 24 hodin, což je v rozporu s ukrajinským pohledem.
„Ukrajinci to berou jako předvolební boj, který je verbálně vůči Ukrajině velmi krutý. Když se ale podíváme do minulosti, jak se choval a co říkal dříve Donald Trump, tak to byla jeho administrativa, která poskytla Ukrajině první zbraně, i když lehké. Od té doby je to tabu,“ připomíná expertka předválečnou éru po okupaci Krymu v roce 2014.
Tajný plán
Podrobnosti o Zelenského pětibodovém plánu jsou ale doposud skryté.
„Ukrajina o něm neví nic. Prezident Zelenskyj sděluje více věcí zahraničním médiím a politikům. Hledá partnery a spojence, to je jasné. Odjel ale do Spojených států bez toho, aby svůj plán komunikoval doma,“ podotýká v Interview Plus ukrajinistika.
„Neočekávala bych ale ohromující plán. Nemůže v něm být nic ohromujícího. Není to plán, který má kroky, podle kterých se bude postupovat. Je to spíše taková filozofická záležitost, co by bylo dobré Ukrajině poskytnout,“ odhaduje Víchová.
Přiklání se ukrajinská politika k autoritářské formě vlády? Jakou odezvu měla výměna ministrů ukrajinské vlády? A připustí Ukrajina ztrátu částí svého území? Poslechněte si celý rozhovor nahoře v článku.
Související
-
Ukrajina získá to, co už Rusko používá dlouhodobě, říká o americké dodávce klouzavých bomb Macko
„Klouzavé bomby mají buď kazetové hlavice anebo jednotnou munici proti odolným cílům,“ vysvětluje Pavel Macko, bývalý nejvyšší zástupce Slovenska v NATO.
-
Analytik: Ukrajina se nemůže jen bránit. Potřebuje prolomit opotřebovávací válku. Ta nahrává Rusku
Jaké jsou cíle ukrajinské protiofensivy? Posouvá se válka na Ukrajině do nové fáze? A vystačily by si země s pouze profesionální armádou? Odpovídá odborník Jan Ludvík.
-
Ukrajina v NATO? Po zastavení ozbrojených akcí, říká Petříček. „Až skončí okupace,“ oponuje analytik
„Nesmíme přebírat ruský narativ, že rozšiřování NATO na východ eskaluje situaci,“ shodují se v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus Jan Šír a Tomáš Petříček.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.