Tomáš Klvaňa: Babiš a Zeman jsou paradoxně reakcí na to, co se dělo v devadesátých letech
Bývalý novinář a mluvčí tehdejšího prezidenta Václava Klause Tomáš Klvaňa působil mimo jiné jako koordinátor vládní komunikace programu protiraketové obrany. Dnes učí americké vysokoškoláky a pracuje v nadnárodní společnosti.
Během práce i stáží dobře poznal americkou společnost i místní zostřené vnímání rasistických narážek a útoků.
Čtěte také
„Politická korektnost tu zašla příliš daleko. Snaha odčinit rasismus nebo různé typy diskriminace se zhoupla jako kyvadlo, které je potřeba vrátit zase zpátky. Tento trend je potřeba korigovat. Problém je, že lidé jako Trump, ho korigovat nechtějí, respektive chtějí ho korigovat zpátky nezastřeným rasismem,“ poznamenává.
Historie versus dnešní kontext
Dokládá to i kauza vysokoškolské profesorky práva, která se převlékla na Halloween za černošku, a proto byla kolegy vyzvána k odstoupení z oregonské univerzity.
„Ve Spojených státech se to chápe jako rasismus, protože to odkazuje na dávná divadelní představení, kde si začernění herci dělali z černochů legraci a rasisticky a nechutně se jim vysmívali. Dnes je proto těžké vysvětlovat, že to je kontextuální věc.“
Čtěte také
Klvaňa uvádí vlastní zkušenost: „Třeba minulý rok jsem vzal americké studenty do Werichovy vily na stálou expozici. Jsou tam fotky z představení, kde mají Voskovec s Werichem načerněné tváře, protože hrají černé muzikanty. Což byl tehdy od nich výraz obdivu k americkým jazzmanům. Moji studenti to však považovali za rasistické a dehonestující fotky, které by se měly odstranit. A bylo velmi těžké jim to vysvětlit.“
Atmosféra zpětného nárazu
Bývalý novinář a prezidentský mluvčí si všímá zajímavých souvislostí mezi atmosférou ve společnosti normalizačních let a tou dnešní. Upozorňuje i na to, jak zvláštním způsobem zareagovali voliči na korupční aféry v našich moderních dějinách.
„Andrej Babiš a Miloš Zeman jsou velmi paradoxně reakcí na to, co se dělo v 90. letech a začátkem tisíciletí. Paradoxní proto, že se oba velmi mocně podíleli na klientelistickém systému. Prezident Zeman dokonce nejvíc, díky opoziční smlouvě mezi lety 1998 a 2002. A samozřejmě podnikatel Babiš byl jedním z klíčových financiérů politiků. Jednoduše se jim podařilo komunikovat atmosféru jakéhosi zpětného nárazu,“ uzavírá.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem.
Související
-
Trumpův impeachment nebude, ale další obvinění zůstávají, vysvětluje Tomáš Klvaňa
Donald Trump nespáchal žádný trestný čin, ale očištěn není. Takový je závěr amerického ministra spravedlnosti a generálního prokurátora Barra ke zprávě Muellerovy komise.
-
Mělo by se hodně mluvit o tom, že v zemi vládne člověk, který spolupracoval s StB, říká chartistka
Psychoterapeutka Věra Roubalová Kostlánová zažila totalitní padesátá léta i normalizaci. Vstoupila se svým mužem do disentu.
-
Situace ve společnosti se zlepší s tím, jak budou dorůstat mladí a nezatížení lidé, říká Čásenský
Šéfredaktor magazínu Reportér Robert Čásenský oslavil po pěti letech první rok periodika ‚v plusu‘. Na Plusu Českého rozhlasu pak mluví o novinářích i společnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.