Černobílé vidění světa je snaha o to, zjednodušit si v něm orientaci, říká amerikanista Kozák
Kryštof Kozák působí jako zástupce vedoucího Katedry severoamerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Stejně jako své studenty vtahuje do aktuální problematiky USA a souvislostí i čtenáře čerstvě vydané publikace České probuzení z amerického snu.
Hostem Osobnosti Plus je Kryštof Kozák
„Měli bychom se na Spojené státy dívat ne tak, že je tam všechno buď nejlepší, nebo naopak nejhorší, ale vidět tu, z mého pohledu, nádhernou a inspirativní různorodost názorů a debat, které tam probíhají,“ říká.
Odborník přitom upozorňuje na podobnost témat, o kterých se ve Spojených státech vedou spory. Jako příklad uvádí otázku zdravotnictví a školství. Je tedy možné se poučit. Odmítá také vidět Ameriku jako monolit.
Čtěte také
„V USA existují dramatické regionální rozdíly. Také společnost je velmi rozdělená,“ poznamenává Kozák a upozorňuje na to, jak silně polarizuje společnost osoba amerického prezidenta,a to i v Čechách. A překvapivě dokládá, že Donalda Trumpa není možné pokládat za politika s pravicovým pohledem na ekonomiku.
„Trump velmi brzdí světový obchod. To znamená, že klasická ekonomická pravice, která je postavená na světovém trhu a volném obchodu, by z něho neměla být až tak nadšená,“ soudí.
Černobílé vidění světa je snaha o to, zjednodušit si v něm orientaci
Kryštof Kozák
Bush a nebo Kreml
Kozák se mimo jiné dotýká také problému války v Iráku, kterou rozpoutaly Spojené státy. V souvislosti s hodnocením tehdejších kroků americké vlády hovoří o nebezpečí zjednodušování.
„O tom, kdo tehdy kritizoval Bushovu administrativu, se hned říkalo, že pracuje pro Kreml. A dodnes je tato debata vyhrocená. Jde o černobílé vidění světa. Připadá mi, že je to jakýsi psychologický moment, že chceme vidět svět takto, protože se v něm pak jednodušeji orientujeme. Ale takhle to dělat nemůžeme,“ uzavírá Kozák.
Poslechněte si celý rozhovor s dnešním hostem Osobnosti Plus a dozvíte se více i o jeho knize s provokativním názvem České procitnutí z amerického snu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.