Černobílé vidění světa je snaha o to, zjednodušit si v něm orientaci, říká amerikanista Kozák

23. září 2019

Kryštof Kozák působí jako zástupce vedoucího Katedry severoamerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Stejně jako své studenty vtahuje do aktuální problematiky USA a souvislostí i čtenáře čerstvě vydané publikace České probuzení z amerického snu.

„Měli bychom se na Spojené státy dívat ne tak, že je tam všechno buď nejlepší, nebo naopak nejhorší, ale vidět tu, z mého pohledu, nádhernou a inspirativní různorodost názorů a debat, které tam probíhají,“ říká.

Odborník přitom upozorňuje na podobnost témat, o kterých se ve Spojených státech vedou spory. Jako příklad uvádí otázku zdravotnictví a školství. Je tedy možné se poučit. Odmítá také vidět Ameriku jako monolit.

Čtěte také

„V USA existují dramatické regionální rozdíly. Také společnost je velmi rozdělená,“ poznamenává Kozák a upozorňuje na to, jak silně polarizuje společnost osoba amerického prezidenta,a to i v Čechách. A překvapivě dokládá, že Donalda Trumpa není možné pokládat za politika s pravicovým pohledem na ekonomiku.

„Trump velmi brzdí světový obchod. To znamená, že klasická ekonomická pravice, která je postavená na světovém trhu a volném obchodu, by z něho neměla být až tak nadšená,“ soudí.

Černobílé vidění světa je snaha o to, zjednodušit si v něm orientaci
Kryštof Kozák

Bush a nebo Kreml

Kozák se mimo jiné dotýká také problému války v Iráku, kterou rozpoutaly Spojené státy. V souvislosti s hodnocením tehdejších kroků americké vlády hovoří o nebezpečí zjednodušování.

„O tom, kdo tehdy kritizoval Bushovu administrativu, se hned říkalo, že pracuje pro Kreml. A dodnes je tato debata vyhrocená. Jde o černobílé vidění světa. Připadá mi, že je to jakýsi psychologický moment, že chceme vidět svět takto, protože se v něm pak jednodušeji orientujeme. Ale takhle to dělat nemůžeme,“ uzavírá Kozák.

Poslechněte si celý rozhovor s dnešním hostem Osobnosti Plus a dozvíte se více i o jeho knize s provokativním názvem České procitnutí z amerického snu.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související