Politoložka Smejkalová o české levici: Neustále bojuje o legitimitu své existence, je těžké se prosadit
Pro správné fungování zastupitelské demokracie je potřeba oprávněné zájmové a hodnotové konflikty vyjadřovat a pěstovat tak, aby byly následně reprezentovatelné na politické úrovni, napsala politoložka Kateřina Smejkalová. V projektu Štěpící linie v české společnosti zkoumala, na jakých tématech se česká společnost dělí. „Vyšlo nám, že česká společnost se vyznačuje pravým opakem polarizace. Nemá žádné ostré hodnotové kompasy,“ říká v pořadu Osobnost Plus.
Poslechněte si Osobnost Plus s politoložkou Kateřinou Smejkalovou
Zastupitelské demokracie v Česku selhává právě proto, že tu panuje názorová nevyhraněnost, je přesvědčená politoložka Smejkalová. Upozornila na to mimo jiné jako spoluautorka studie i štěpících liniích z institut Friedrich-Ebert-Stiftung, studie vznikla ve spolupráci s agenturou STEM.
„Můžeme tu mít kupříkladu lidi, kteří mají vyhraněný názor na Rusko, ale zároveň už je pak častokrát nespojuje nic dalšího. To znamená, že netvoří skupinu, která by se dala jednoduše reprezentovat třeba politickou stranou se soudržným programem. A na tom právě zastupitelská demokracie stojí,“ vysvětluje Smejkalová a doplňuje:
Čtěte také
„Česká společnost se vyznačuje pravým opakem polarizace. Nemá žádné ostré hodnotové kompasy.“
Za problém české politiky označuje také nedostatečnou zpětnou vazbu ze strany občanů, ve které by se projevila reakce voličů na politické dění.
„Lidé se cítí od politiky naprosto odpojení. Říkají, že ačkoliv si někoho zvolili, necítí se jakýmkoliv způsobem odpovědní za to, co se v politice děje,“ popisuje politoložka a dodává, že tento jev považuje za poměrně zarážející.
O levici v Česku
Časté také je, že jsou v místní debatě diskreditovány levicové názory. Smejkalová to ilustruje příkladem někdejší ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (SOCDEM), která získala přezdívku Venezuela. Tu označuje politoložka za jednoznačně znevažující jak práci této ministryně, tak i celý světonázor, který ve vládě zastávala.
„Už jazyk, který používáte, představuje určitý typ názoru. Když mluvíte o ‚rozdávání‘, jde o podstatné jméno, které by se dalo nahradit neutrálnějším výrazem, dá se mluvit například o zvyšování výdajů na něco,“ říká politoložka Smejkalová.
Sama Smejkalová jako politoložka zároveň pracuje i pro institut Friedrich-Ebert-Stiftung, který podporuje sociální demokracii. A s odkazem na to zdůrazňuje tím, že by se pozice a funkce, z nichž lidé mluví, měly ztransparentnit – tak jak to dělá ona sama.
Čtěte také
Ačkoliv Smejkalová přímo nespolupracuje s politickými sociálně-demokratickými stranami, jako je česká SOCDEM, pracuje pro institut, který má k levici blízko. Stejně tak by to ale podle ní měli přiznávat i experti placení korporacemi nebo ti, kteří podporují pravici.
Situaci sociálních demokratů, kteří ještě pod názvem ČSSD vypadla ze Sněmovny, zvolila si nové jméno a k vlivu se stále ještě nevrátila, vnímá Smejkalová v globálním kontextu.
„Krizi levice sledujeme vlastně všude, nejen v Česku. A řekla bych, že je to dáno tím, že se sociálně-demokratické strany od začátku hodně koncentrovaly na socioekonomická témata, zatímco ta kulturní, o kterých se dnes hodně mluví, zůstávala na pozadí,“ upozorňuje.
Nezájem o SOCDEM podle ní způsobuje také antilevicové naladění ve společnosti. „Je velmi těžké se jako levicový aktér prosadit, protože neustále musíte bojovat o to, jestli je legitimní, že vůbec existujete a artikulujete politické recepty, s nimiž přicházíte,“ říká.
Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Prokop: Dopady krize jsme měli lépe rozložit. Lidé silně zasažení inflací nevidí smysl demokracie
V Česku panuje mýtus, že lidé bez kapitálu jsou sympatizanty autoritářské vlády, podle sociologa Daniela Prokopa ale spíš rezignovali na smysl demokracie.
-
Lída Rakušanová: Svoboda a demokracie nebo Orwellův svět: máme na výběr!
Jako „hlas volajícího na poušti“ zněla slova vládního koordinátora strategické komunikace Otakara Foltýna, když naléhal, aby lidé důvěřovali svým bezpečnostním institucím.
-
‚Sejde z očí, sejde z mysli.‘ SOCDEM se i po změnách dál hledá, ale moc se jí to nedaří, míní odborníci
Průzkumy dlouhodobě ukazují, že na vstup do Sněmovny by SOCDEM podpora voličů nestačila. Stabilně se totiž pohybuje kolem čtyř procent.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.