Válka, komunisté a uprostřed Kyjova děvčátko z neúplné rodiny. Eliška Vlasáková: Jedním okem
Eliška přišla na svět do nelehké válečné doby. Maminka ji vychovává bez otce a bojuje za důstojný život, jak jen to mezi lety 1943 a 1949 jde. V příběhu podle vlastních vzpomínek se Eliška Vlasáková vrací do slováckého Kyjova a skrze dětský pohled odhaluje tíhu historie, hledání lásky i touhu po přijetí ve světě zmítaném nejistotou. Vydejte se do kroniky dětství v nejtemnějších časech, v nichž se přesto ukazuje naděje a láska.
Připravila a čte: Jana Doležalová-Franková
Válečné roky, nepřítomnost otce a odhodlaná maminka bojující s nepřízní osudu v Kyjově. To jsou podmínky, ve kterých se posluchač Radioknihy seznamuje s Eliškou. Dívenkou, která se ve světě plném předsudků učí vnímat svou jinakost a smiřovat se s tím, co nemůže ovlivnit.
Z raného dětství si Eliška pamatuje obrazy a zvuky války. A také vztah s maminkou, který je sice naplněný láskou, ale tvoří ho i rozpory. Přestože dívka vidí svou maminku jako jiskřící a nádhernou bytost, není si jistá, jestli sama v jejích očích dokáže obstát.
Mezi listováním v Mateřídoušce a dobrodružným prozkoumáváním okolí přichází smrt. Eliška se ale díky tomu seznamuje s širší rodinou. A se strachem se setkává spíš ve chvíli, kdy je v nemocnici obklopena cizími lidmi. I tam ale přichází naděje v podobě nové tety Julči, s níž se Eliška a její maminka postupně sbližují.
Eliška Vlasáková se narodila v roce 1944 v Uherském Hradišti, vystudovala gymnázium v Brně a pak také psychologii. Pracovala jako klinická psycholožka. Autobiografická kniha Jedním okem je její druhou prózou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.