Jsme rebelové bez příčiny – chceme být naštvaní, říká o stavu společnosti výtvarník Kokolia
Jeho sloganem, který se snaží propagovat, je „slow looking“. Nadávat na něco, co nemůžeme změnit, je podle umělce Vladimíra Kokolii ztráta energie. Hledat, co změnit jde, je prý ale důležité.
Malíř a pedagog Vladimír Kokolia se stal letos vítězem výtvarné soutěže na ztvárnění plánované stanice metra D Olbrachtova. Z pohledu autora bylo pro Kokoliu největší otázkou to, jestli metro vůbec potřebuje uměleckou výzdobu, když je možné ho udělat technicky dokonale.
Čtěte také
„Nakonec mě ale napadlo, že metro pořád umožňuje to čekání – vždycky se chvilku čeká na vlak. A s touhle vzácnou situací by se mělo nějak pracovat.“
Naštvaná společnost
V dnešní společnosti vidí Vladimír Kokolia obdobu rebelů bez příčiny. Lidé jsou podle něj naštvaní hlavně proto, že naštvaní chtějí být. On sám všeobecné naštvání nesdílí. Rozhořčení nad konkrétními lidi ale pociťuje.
„Když sleduji prezidentovy kroky, tak mi to přijde nedůstojné nejen toho úřadu, ale i celé scény,” uzavírá.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Vladimírem Kokoliou. Mluvili také o současných trendech v umění nebo o tom, jestli dnes ještě existují oficiální umělci.
Související
-
Vladimír Kokolia: Vyučuju připravenost!
Dnešní umění přísahá na komunikaci. Komunikace se stala kladným a nezpochybňovaným slovem, které si stačí samo. Je někdo připravený na možnost umění bez komunikace?
-
Mělo by se hodně mluvit o tom, že v zemi vládne člověk, který spolupracoval s StB, říká chartistka
Psychoterapeutka Věra Roubalová Kostlánová zažila totalitní padesátá léta i normalizaci. Vstoupila se svým mužem do disentu.
-
Situace ve společnosti se zlepší s tím, jak budou dorůstat mladí a nezatížení lidé, říká Čásenský
Šéfredaktor magazínu Reportér Robert Čásenský oslavil po pěti letech první rok periodika ‚v plusu‘. Na Plusu Českého rozhlasu pak mluví o novinářích i společnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.