Lidé vnímají Babiše a Trumpa jako divadlo. V předvolebních debatách se ale politika nevaří, upozorňuje teatrolog Just
Většinu veřejných sympatizantů Donalda Trumpa přirovnal k novodobým apoštolům trhu a ideologům úspěchu. Nepřipadá mu dnešní skládání Trumpovy vlády jako skvělé absurdní drama? „Dneska se můžete nadít i toho, že naše nejpopulárnější komunistka se přizná, že je pro Trumpa,“ podotýká pro Český rozhlas Plus teatrolog, divadelní historik a emeritní profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Vladimír Just.
Ačkoliv mediální prostor nyní ovládly americké prezidentské volby, Evropu stále nejvíce ovlivňuje ruská invaze na Ukrajině.
„Celá Evropa se tvářila: ‚Pojďme si promluvit s Putinem, s Putinem je třeba jednat.‘ Ano, jednalo se, ale druhý nebo třetí den platil pravý opak,“ popisuje v pořadu Osobnost Plus teatrolog okolnosti před vypuknutím války na Ukrajině.
Čtěte také
Přiznává, že sám vydal článek, ve kterém uvedl zaručené prognózy rusisty a historika, které tvrdily, že Putin žádný útok přes hranice na Ukrajinu nezahájí.
Just poukazuje na konflikty v Čečensku, Grozném a dalších oblastech a říká, že se tam neodehrálo nic jiného, než co se děje dnešním ukrajinským městům. „Ale říkali jsme si, že to je daleko a že se tam vždycky všichni mleli,“ komentuje.
Vývoj směrem k válce považuje za vcelku logický, protože ruský prezident Vladimir Putin je silný vůdce. „On udělal pořádek. Vždyť tam byl nepořádek. Jelcin prochlastával celou federaci a přišel Putin, panečku, a už to jelo,“ popisuje. „A všechno jako na drátku směřovalo k tomu, kde je to dnes.“
Teatrolog dodává, že vnímá trajektorii, kdy Rusko učiní svůj další krok a následně čeká, jaká bude reakce Evropy a Spojených států. A právě postoje USA budou do budoucna nejisté, jelikož prezidentské volby vyhrál Donald Trump.
„Zdařilá operace“
„Lidé Babiše, Trumpa a další chápou v předvolebních debatách jako divadlo. Jde o to, jak je kdo pokleslý, méně pokleslý, vypadá vzdělaně – ale tam se politika nevaří, jde o to zaujmout a třeba úplnou lží,“ hodnotí emeritní profesor.
Čtěte také
Vysvětluje, že vláda lidi přesvědčovala o důležitosti ekonomiky, uzdravení financí a říkala jim, že podle postupu předchozí vlády by došlo k nárazu do zdi. „Ale já mám pocit, že se chovali podle vtipu: Operace se zdařila, pacient zemřel. A pacient je volič,“ říká Just.
Zdůrazňuje, že pro něj samotného je hlavní, aby vláda v programu nelhala a nevyužívala účelové nepravdy.
Problémů, které by mohly vést k selhání vlády, je podle teatrologa několik. „Nemůžu jmenovat všechny, ale to jediné, čím vláda voliče uspokojovala a uklidnila v této rozjitřené době, bylo, že se dokázala po většinu volebního období shodnout.“
Čeho by vláda dosáhla podle ideologie úspěchu? Proč se daří silným vůdcům? Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus.
Související
-
Lukáš Jelínek: Trump má fanoušky v české koalici i opozici. Domýšlejí ale své postoje?
Jde o náhodu, nebo indicii, kterou neradno přecházet? Přestože by si zástupci ODS a opozice od sebe suchou kůrku nevzali, favorita ve volbě prezidenta USA mají stejného.
-
Karel Hvížďala: Proč je těžké vládnout v 21. století?
To je možné u nás ukázat na nedávném setkání politiků s názvem Konzervativní kemp, kterého se zúčastnili zástupci SPD, Stačilo!, ANO i ODS.
-
Populista? To je otrok lidu a zároveň dobrý psycholog, vysvětluje politolog
Populismus. Byl tu vždycky? A je fér? Nemate voliče a voličky? Kdo jsou levicoví a kdo pravicoví populisté a populistky?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.