Zelenskyj by se po válce neměl ucházet o přízeň voličů. Bude obhajovat své chyby, míní ukrajinistka Víchová
Tisíc dnů ruské agrese změnilo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Do úřadu v roce 2019 nastupoval jako bývalý herec a komik, aniž by detailně tušil, jak funguje stát. „Jeho poválečný politický život, bude spojen s omlouváním a obhajováním se,“ předpovídá v rozhovoru pro Český rozhlas Plus ukrajinistka Lenka Víchová.
„Zelenskyj ve velmi potřebnou dobu okouzlil celý Západ, a tím Ukrajině strašně pomohl. Jeho slabinou je ale právě vnitřní politika. Nicméně volit ho nebudou zahraniční podporovatelé, ale ukrajinští voliči. A ti, jak už to dějiny ukázaly, jsou velmi nemilosrdní,“ vysvětluje v pořadu Osobnost Plus ukrajinistka Víchová.
Čtěte také
Zelenskému by proto přála osud hollywoodské hvězdy, která bude jezdit po světě s přednáškami. Přestože je nadále nejpopulárnějším politikem, neměl by se už podle ní po válce znovu o přízeň voličů ucházet.
„Myslím to dobře. On vykonal mnoho dobrého, do dějin Ukrajiny se zapíše zlatým písmem, ale válka je katalogem chyb. Tuhle nevyjímaje.“
Zelenského podpora postupně klesá a naopak roste nespokojenost s ním. Mimo jiné i proto, že podle expertky vytvořil z úřadu prezidenta další mocenské centrum, které nemá v ukrajinské ústavě oporu.
Až přijde Trump
Ačkoli není jasné, kdy a jak válka skončí, Víchová předpokládá, že běžní Ukrajinci budou události posledních let hodnotit velmi kriticky a vše, co bude spojené s válkou, nenávidět.
Další nejistota se pojí s nástupem nového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, který prohlašoval, že chce konflikt velmi rychle ukončit dohodou. „Je jasné, že se Ukrajinci obávají, co bude, protože vůbec nemají tušení, jakým způsobem bude Donald Trump působit,“ pokračuje Víchová.
Čtěte také
Ačkoli si podle ní cení pomoci Západu, nechápou proč až teď mohou raketami dlouhého doletu udeřit v hloubi ruského území. Přitom končící prezident Spojených států Joe Biden Ukrajinu vždy podporoval, nicméně v použití zbraní Ukrajincům svazoval ruce.
Zastavení bojů by určitě Ukrajinci přivítali, otázkou ale zůstává, za jakých podmínek by to bylo.
„Vůbec si nedovedu představit, jak by dohoda o zastavení bojů měla vypadat. Konec intenzivní války by Ukrajinci určitě přijali pozitivně, ale co se týče ztrát území, to si neumím představit,“ doplnila ukrajinistka Víchová.
Proč Spojené státy svazovaly Ukrajincům ruce? A jaká jsou jejich očekávání od nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa? Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus nahoře v audiozáznamu.
Související
-
Ukrajina chce mobilizovat tisíce vojáků. „Přes zimu bude času na jejich výcvik,“ soudí analytik
Ukrajina chce na základě zákona přijatého ukrajinským parlamentem v dubnu mobilizovat dalších 160 tisíc lidí.
-
Pokud se Ukrajina nedostane do NATO, bude chtít od Aliance garantovat ochranu území, míní Kopečný
Plánu vítězství podle Zelenského obsahuje realistické kroky k ukončení války v příštím roce. Podle Tomáše Kopečného Ukrajina připouští podstoupení území Rusku.
-
Romancov: Přežití režimu je v Rusku důležitější než přežití země, respektive jejího obyvatelstva
Ukrajina může zasahovat ruské vnitrozemí. „Teď z Ruska slyšíme výhrůžky, ale až utichnou boje na Ukrajině, přijde čas na pomstu,“ říká politický geograf Michael Romancov.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka