Sazka se chystá do Británie bez ohledu na brexit

15. prosinec 2019

Loterijní společnost Sazka Group má za sebou další úspěšný rok. Očekává růst o 15 %, prodala bondy za téměř 8 miliard korun a před několik týdny se jí podařilo vyřešit situaci v Rakousku, kde by měla navýšit svůj podíl v Casinos Austria na 55 %. Jak v Řečí peněz řekl její generální ředitel Robert Chvátal, v příštím roce zvažují investici ve Velké Británii.

„V příštím roce se chystá tendr na The National Lottery, a to je pro nás velmi zajímavá příležitost, jak se pokusit být operátorem této prestižní loterie. Navíc Anglie je kolébka sázení a sázek, a je to jeden z největších trhů v Evropě,“ říká Chvátal. Britský premiér Boris Johnson po vyhraných volbách potvrdil odchod z EU do 31. ledna 2020, pro Sazku a její snahu se tím ale prý nic zásadního nemění.

Britská budoucnost

Čtěte také

„Brexit není překážkou. Stávající operátor je tam od 90. let a třikrát to potvrdil, ale měl určité problémy s regulací a s tím, co slíbil a co pak splnil, třeba ohledně financování veřejně prospěšných věcí. A my jsme se po Evropě naučili, jak se dělá loterie jinak, zábavněji a výnosněji,“ komentuje šéf Sazky stigma východoevropského investora.

Připomíná, že i samotná Sazka Group je už vnímána jako mezinárodní firma. Element úspěšného hospodáře se podle něj ukázal třeba v Řecku, kde skupina investovala v posledních pěti letech 130 milionů eur a tamní vláda pocítila lepší vedení společnosti mimo jiné na vyšších výnosech.

„OPAP je v Řecku na ulici tak běžný, jako je Strabucks v New Yorku. Dnes jsou OPAP obchody místem pro digitální zábavu, kam jdou lidé na kávu či na sportovní přenos.“ Sazka se chystá i tady navýšit svůj podíl. Oproti tomu investici v Turecku dala k ledu. Za stávající situace, a to i politické, se rozhodli, že tam nebudou svůj byznys rozvíjet.

Daně a zdravý rozum

Čeští poslanci budou už v úterý rozhodovat o Senátem vráceném tzv. daňovém balíčku, jehož součástí je i vyšší zdanění hazardu. „Věříme, že zvítězí zdravý rozum a nebudeme dávat loterii dohromady s tvrdým hazardem, třeba herními automaty, kdy budou loterie stejně daněny,“ říká Chvátal, podle kterého navýšení daní postihne fakticky jen loterijní byznys. Ten tvoří v Česku zhruba pětinu hazardního trhu.

Čtěte také

„Je to až homeopatická věc, protože směřuje tu potřebu zkusit štěstí do produktu, který není problematickým hraním. Loterie není návyková a člověk nesedí celý večer a nemačká čudlík na herním automatu nebo nesází u online mobilu na takové věci, jako kolik padne v zápase rohů,“ dodává šéf Sazka Group s tím, že 80 % zisku skupiny pochází právě z loterií.

Sázka na loterie

I proto se Sazka zbavila většiny částí, které s loteriemi nesouvisí. „Vinařství, klášter, Sazka Aréna, to byla stará Sazka. Dnes se soustředíme na to hlavní, tedy loterie. Nechceme se ničím jiným rozptylovat,“ popisuje Chvátal. Společnost i její šéf sázejí sami na sebe. Skupina totiž vydala na podzim podruhé dluhopisy, tentokrát za téměř 8 miliard korun.

„Chceme diverzifikovat to, jak financujeme vlastní rozvoj a expanzi do zahraničí. Sázíme na to, že jsme schopni vylepšovat na naši skupinu a výkonost jejich loterijních společností. Investování v zahraničí z nás dělá jednu z největších loterijních společností v Evropě,“ říká její šéf, který si sám koupil dluhopisy za 3,5 milionu korun.

Spustit audio

Související