Pokud Británie odejde bez dohody, bude problém dostat tam zboží, odhaduje podnikatel Frolík

3. duben 2019

Hledání strategického investora pro Linet, českého výrobce nemocničních lůžek, jde do finále. V Řečí peněz to potvrdil zakladatel a spolumajitel Linetu Zbyněk Frolík.

Jedna z nejúspěšnějších českých firem má za sebou další rekordní rok, kdy dosáhla obratu kolem 280 milionů eur a nejvyšší bude i ziskovost kolem 16 až 17 % celé skupiny. Největší evropský výrobce nemocničních lůžek si tak mezi světovými výrobci drží 3. až 4. pozici a přestože loni opět vyrostl o 10 %, strategického investora potřebuje do boje o světovou špičku.

Klíčová Amerika

Linet hodlá hledání strategického partnera ukončit do poloviny roku, kdy se chce rozhodnout, zda využije nabídky jednoho ze zájemců, které pro ně hledá americká investiční banka JPMorgan. Posun do úplné světové špičky plánuje v případě vstupu investora, kdy chce s jeho pomocí do deseti let ztrojnásobit obrat na jednu miliardu eur.

Po dění z posledních dní ani nevím, jestli vyhlížíme brexit, nebo breturn, říká šéf české pobočky britské firmy Renishaw

Josef Sláma

Technologie pokročily – existují první domy vytištěné na tiskárnách. A tisknout se zkouší téměř všechno. Hostem Řečí peněz je Josef Sláma, ředitel české pobočky britské společnosti Renishaw, který se specializuje na robotiku a průmyslové 3D tiskárny. Robert Břešťan se ptá i na dopady případného brexitu.

„Část společnosti nabídneme silnému finančnímu partnerovi, který nám pomůže cíl naplnit především prostřednictvím významné akvizice v USA,“ říká Zbyněk Frolík a potvrzuje, že už došlo ke zúžení zájemců a čekají je finální jednání.

Nový partner by měl především pomoci tím, že koupí společnost se sítí po celých Spojených státech, protože na tamním velkém trhu mají obrat pouhých 50 milionů dolarů, což je prý málo i díky tomu, že mají jednoho obchodního zástupce na dva státy USA.

„Akviziční cíl je třeba společnost, která taková lůžka pronajímá a má velkou síť po celých Spojených státech. Může pak nabízet naše lůžka a tím si nemocnice všimnou, jak jsou dobrá, a my je pak můžeme i prodat,“ přibližuje Zbyněk Frolík, proč je akviziční cíl právě v USA. Sám Frolík zvažuje, že nabídne také část svého 33% podílu.

Africká budoucnost a Evropa v ohrožení

Linet se ovšem poohlíží i v méně vyspělých regionech. V příštím roce se chystá dodat velkou zakázku do Etiopie. „Máme tam téměř jistotu, že zakázku dostaneme,“ říká Zbyněk Frolík, který upozorňuje na to, že v Evropě lůžek ubývá, protože se zkracuje doba pobytu v nemocnici. „Afrika se vyvíjí rychleji než zbytek světa. Staví se tam řada nových nemocnic a vlády rychle bohatnou díky vývozu surovin. Samozřejmě musí lidem nabídnout nějakou úroveň péče, kterou dosud neměli. Otevírá se tam tedy cesta k byznysu.“ 

Jít do Asie? Nejšťastnější rozhodnutí mého byznysového života, říká zakladatel Lasvitu Leon Jakimič

Leon Jakimič, zakladatel společnosti Lasvit

Lustry a skleněné instalace od českého Lasvitu se už zabydlely a svítí v těch nejprestižnějších budovách světa. Skleněný luxus ze severu Čech má našlápnuto k dalším úspěšným rokům, ke kterým přispěje i jedno z vůbec nejprestižnějších designových ocenění světa Milano Design Awards, které firma loni získala.

Linet samozřejmě pečlivě sleduje i jednání o brexitu, protože britský trh je pro českého výrobce významný a má na ostrovech i dceřinou společnost. „Dnes to vypadá spíše na odchod bez dohody. Pak bude velký problém vůbec zboží do Velké Británie dopravit. Trasy jsou stále nastaveny na volný tok zboží. V případě odchodu Británie bez dohody čekáme u celnic a přístavů fronty, které si pamatujeme z českých hranic před naším vstupem do EU,“ varuje Zbyněk Frolík, který upozorňuje i na mentální dopady brexitu na jednotu Evropské unie.

„Ty nacionalistické tendence v zemích jako Maďarsko, Polsko, Španělsko a koneckonců i u nás a třeba i v Holandsku jsou velmi silné a ještě zesílí. Stejně jako rozdělení pro Unii a proti Unii, a to je nálada, která brzdí byznys.“

Frolík už dříve anoncoval, že v 65 letech z Linetu odejde a potvrzuje, že se hodlá věnovat především svým dalším investicí. „Určitě v letošním roce odejdu z exekutivní pozice ve firmě. Postupně se to děje, protože předávám spoustu exekutivních funkcí svému nástupci Tomášovi Kolářovi, který už vlastně je výkonným ředitelem celé skupiny,“ dodává Zbyněk Frolík.

autoři: Petr Šimůnek , dog
Spustit audio